[TYLKO U NAS] Ks. prof. M. Chmielewski o fenomenie kolęd: Możemy się poczuć trochę jak aniołowie, którzy zwiastowali Radosną Nowinę

Śpiewanie kolęd pozwala nam razem poczuć wspólnotę ze sobą, ale jednocześnie przybliża nas do tajemnicy Wcielenia. Śpiew bowiem to jest zaangażowanie także naszych zmysłów, naszych władz w to misterium. Możemy się poczuć nawet trochę jak aniołowie, rozśpiewani nad polami Betlejem, którzy w ten sposób zwiastowali pasterzom Radosną Nowinę – mówił w rozmowie z redakcją informacyjną Radia Maryja Ks. prof. Marek Chmielewski.

[TYLKO U NAS] O. prof. A. Derdziuk OFMCap: Jezus przychodzi i przynosi nam dobrą nowinę o tym, co wyraził św. papież Leon Wielki, mówiąc: „Poznaj swoją godność chrześcijaninie”

Przesłaniem świąt Bożego Narodzenia są pytania: Czy jestem gotowy przyjąć dobrą nowinę? Czy jestem gotowy otworzyć się na działania łaski, także przez łaskę uświęcającą, czy jestem gotów nieść miłość swoim bliskim? Najważniejsze przesłanie dzisiaj, to to, aby przygotować swoje serce na spotkanie z Bogiem przez to, że jestem gotów spotykać się z drugim człowiekiem – mówił o. prof. Andrzej Derdziuk, członek Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, pracownik w Katedrze Bioetyki Kanonicznej Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

[TYLKO U NAS] O. G. Kubica OFM: Pasterka jest jedną z najpiękniejszych Mszy św. z przepiękną oprawą i scenerią. O północy stajemy przed Jezusem Chrystusem w kościele, by wybrzmiały w nas słowa: „Bóg się rodzi, moc truchleje”

Pasterka w zwyczaju Kościoła katolickiego w Polsce jest jedną z najpiękniejszych Mszy świętych z przepiękną oprawą i w przepięknej scenerii. O północy stajemy przed Jezusem Chrystusem w kościele, by wybrzmiały w nas słowa: „Bóg się rodzi, moc truchleje”. Pasterkę rozpoczynamy zawsze (od wielu lat) kolędą „Wśród nocnej ciszy”. Bez tej kolędy i bez tej Mszy św. nie ma Bożego Narodzenia, bo się nikt nie urodzi, nikt nie przyjdzie i będzie to kolejny wieczór oraz kolejna noc w naszym życiu – mówił o. Gracjan Kubica OFM, kustosz sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.  

[TYLKO U NAS] Siostra Alicja OSC o świętach Bożego Narodzenia za klauzurą

Chciałabym wszystkim radiosłuchaczom życzyć prawdziwej wolności ducha, która jest trudną wolnością, bo połączoną niejednokrotnie z cierpieniem i samotnością, o której wiemy przez własne życie. Mimo trudnych czasów i okoliczności chciałabym życzyć radości, bo Bóg do nas przychodzi w Miłości – powiedziała s. Alicja OSC w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

[TYLKO U NAS] O. M. Raczkiewicz CSsR o Bożym Narodzeniu w Hiszpanii: Święta Bożego Narodzenia mają w Hiszpanii bardzo rodzinny charakter. Każda rodzina stara się, żeby zebrać się wspólnie przy wigilijnym stole

Święta Bożego Narodzenia mają w Hiszpanii bardzo rodzinny charakter. Każda rodzina stara się, żeby zebrać się wspólnie przy wigilijnym stole, pomimo pandemii COVID-19. kolacja trwa nawet do godziny 3.00 nad ranem, bo jest to czas, żeby pobyć razem, rozmawiać. W niektórych rodzinach śpiewa się kolędy w akompaniamencie tradycyjnych hiszpańskich instrumentów – powiedział o. prof. Marek Raczkiewicz CSsR posługujący w Hiszpanii, wykładowca akademicki, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.