fot. PAP/EPA

Ojciec Święty o wartości pociechy: Prawdziwe pocieszenie jest jak kropla, która spływa na gąbkę, jest delikatne i wewnętrzne. Fałszywe pocieszenie ostatecznie pozostawia nas pustymi, dalekimi od centrum naszego istnienia

Pociecha to kolejny element rozważań Ojca Świętego Franciszka. Jak mówił Papież podczas Audiencji Generalnej, pociecha duchowa to głębokie doświadczenie wewnętrznej radości, które pozwala dostrzec obecność Boga we wszystkich rzeczach. „Imitacje pociechy są głośniejsze i bardziej rzucające się w oczy, są słomianymi ogniami pozbawionymi bez treści, prowadzą do skoncentrowania się na sobie i zapominaniu o innych” – wskazywał Papież.

Osoba, która doświadcza pociechy, nie poddaje się w obliczu trudności, ponieważ doświadcza pokoju, który jest silniejszy od próby. Jest więc wielkim darem dla życia duchowego i całego życia jako takiego – zaznaczył Ojciec Święty.

– Pocieszenia duchowego nie da się „pilotować”, nie da się go zaprogramować na życzenie, jest ono darem Ducha Świętego: pozwala na zażyłość z Bogiem, która zdaje się niwelować odległości – powiedział papież Franciszek.

Jednak – jak dodał Ojciec Święty – są też fałszywe pociechy. W życiu duchowym dzieje się coś podobnego do tego, co dzieje się w ludzkich wytworach: są oryginały i są imitacje.

– Jeśli prawdziwe pocieszenie jest jak kropla, która spływa na gąbkę, jest delikatne i wewnętrzne, to jego imitacje są głośniejsze i bardziej rzucające się w oczy, są słomianymi ogniami pozbawionymi bez treści, prowadzą do skoncentrowania się na sobie i zapominaniu o innych. Fałszywe pocieszenie ostatecznie pozostawia nas pustymi, dalekimi od centrum naszego istnienia – mówił Ojciec Święty.

To dlatego trzeba rozeznawać, także gdy czujemy się pocieszeni, bo fałszywe pocieszenie może stać się zagrożeniem, jeśli szukamy go jako celu samego w sobie, obsesyjnie, a zapominamy o Panu Bogu – zakończył Papież.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl