PAP/EPA

Ojciec Święty Franciszek mianował 13 nowych kardynałów

Ojciec Święty Franciszek mianował w sobotę 13 kardynałów. Z powodu pandemii dwóch nominatów nie przyjechało do Watykanu. W konsystorzu uczestniczyli online.

Podczas konsystorza w bazylice Świętego Piotra Ojciec Święty Franciszek przestrzegał przed wykorzystywaniem Boga, aby promować samych siebie oraz przed zepsuciem w życiu kapłańskim.

– Drodzy Bracia, wszyscy kochamy Jezusa, wszyscy chcemy za Nim iść, ale musimy być zawsze czujni, aby trwać na Jego drodze. Możemy bowiem naszymi stopami, naszymi ciałami być z Nim, ale nasze serce może być daleko i prowadzić nas na manowce. Zatem, na przykład purpura szat kardynalskich, która jest kolorem krwi, może stać się dla ducha świata, kolorem wybitnego wyróżnienia – powiedział Papież.

Nowi kardynałowie przyrzekli uroczyście wierność i posłuszeństwo papieżowi Franciszkowi i jego następcom. Pochodzą oni m.in. z Włoch, USA, Meksyku, Rwandy i Chile. Dziewięciu, przed 80. rokiem życia, będzie miało prawo udziału w następnym konklawe – mówił ks. prof. Jan Machniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

– Konsystorz to zawsze bardzo ważne zebranie Ojca Świętego z kardynałami. Ten konsystorz dotyczy nowych kardynałów, których Ojciec Święty powołał do kolegium kardynalskiego – podkreślił ks. prof. Jan Machniak.

Po dzisiejszym konsystorzu, siódmym w tym pontyfikacie, do 73 wzrosła liczba elektorów mianowanych przez papieża Franciszka. Poza tym jest 39 kardynałów z nominacji Ojca Świętego Benedykta XVI i 16 wybranych przez św. Jana Pawła II.

TV Trwam News

drukuj