fot. PAP/EPA

Ojciec Święty Franciszek: Biskup ma raczej służyć niż panować

Biskup ma „raczej służyć niż panować”- powiedział w piątek papież Franciszek, udzielając w bazylice świętego Piotra święceń biskupich czterem kapłanom. Jeden z nich, arcybiskup Michael Czerny, urodzony w dawnej Czechosłowacji, zostanie w sobotę kardynałem.

Święcenia biskupie otrzymali od Papieża także Paolo Borgia i Paolo Rudelli z Włoch oraz Antoine Camilleri z Malty.

W homilii wygłoszonej w bazylice Świętego Piotra Franciszek mówił nowym biskupom: „Pamiętajcie, że zostaliście wybrani spośród ludzi i dla ludzi, (…) nie dla samych siebie”.

„Biskupstwo to imię służby, nie zaszczytu, a biskup ma raczej służyć niż panować”- wskazał.

Apelował: „Głoście prawdziwe słowo, a nie nudne przemówienia, których nikt nie rozumie”.

Papież wzywał nowych biskupów, by pomagali wszystkim, którzy „potrzebują gościny i pomocy”.

„Czuwajcie z miłością nad całym ludem, nad którym Duch Święty ustanowił was biskupami, byście kierowali Kościołem Bożym w imię Ojca” – dodał Franciszek.

W sobotę po południu w Watykanie odbędzie się pod jego przewodnictwem konsystorz, podczas którego nada godność kardynała 13 dostojnikom z różnych krajów świata. Nie ma wśród nich żadnego Polaka.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl