Ojciec św. Franciszek zawierzy swój pontyfikat Matce Bożej Fatimskiej

Papież Franciszek chce powierzyć swój pontyfikat opiece Matki Bożej Fatimskiej podczas uroczystości zaplanowanych na 13 maja – poinformowali portugalscy biskupi. Sam Ojciec św. nie będzie obecny na ceremonii w sanktuarium w Fatimie. 

Uroczystościom przewodniczyć będzie arcybiskup Rio de Janeiro, ksiądz kardynał Orani Tempesta. W obecności wszystkich portugalskich biskupów oraz duchowieństwa i wiernych dokona on zawierzenia pontyfikatu Ojca św. Franciszka wstawiennictwu Maryi – powiedział dziennikarzom podczas konferencji prasowej w Fatimie patriarcha Lizbony, kardynał Jose Policarpo. 

Przewodniczący Episkopatu Portugalii, ujawnił, że chęć zawierzenia Matce Bożej Fatimskiej swojego pontyfikatu Papież przedstawił mu osobiście. „Ojciec Święty poprosił mnie o to dwukrotnie” – powiedział ksiądz kardynał Policarpo.

Obchody 96. rocznicy objawień w Fatimie rozpoczną się 12 maja od wieczornego czuwania modlitewnego, w którym uczestniczyć będą pielgrzymi z całego świata. Głównym punktem uroczystości będzie przedpołudniowa Msza święta na placu przed bazyliką następnego dnia. Uroczystość Matki Bożej Fatimskiej przypada 13 maja.

Kardynał Jorge Mario Bergoglio, obecnie Papież Franciszek, nigdy wcześniej nie gościł w Fatimie, choć uczestniczył w wydarzeniach religijnych ku czci Matki Bożej Fatimskiej w swej ojczystej Argentynie. Nazajutrz po wyborze argentyńskiego kardynała na Papieża ksiądz kardynał Policarpo zaprosił Ojca św. Franciszka do złożenia wizyty w tym portugalskim sanktuarium w 100. rocznicę objawień maryjnych, za cztery lata.

Sanktuarium Matki Bożej Różańca Świętego w Fatimie znalazło się na szlakach podróży Papieży: Pawła VI, Jana Pawła II oraz Benedykta XVI. Szczególnie bliskie było to miejsce polskiemu papieżowi, który wiązał swoje cudowne ocalenie z zamachu z 13 maja 1981 roku ze wstawiennictwem Matki Bożej Fatimskiej. Przybywał do tej miejscowości trzykrotnie: w 1982, 1991 i 2000 roku. Podczas swojej ostatniej wizyty w Fatimie ogłosił błogosławionymi najmłodszych uczestników objawień: Franciszka i Hiacyntę Marto.

Objawienia w Fatimie rozpoczęły się 13 maja 1917 roku. Trójce dzieci przez pięć kolejnych miesięcy ukazywała się Matka Boża prosząc za ich pośrednictwem ludzkość o nawrócenie i pokutę oraz przekazując trzy tajemnice.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl