Ojciec św. Franciszek: religie muszą potępiać akty terroryzmu dokonywane w ich imię

Religie muszą potępiać akty terroryzmu i przemocy dokonywane w ich imię – powiedział w czwartek papież Franciszek podczas spotkania z 200 przedstawicielami chrześcijaństwa, judaizmu, islamu, buddyzmu, hinduizmu zaangażowanymi w działalność dobroczynną.

W czasie audiencji w Watykanie z okazji Roku Świętego Franciszek podkreślił:

„Niech zostaną potępione w jasny sposób niesprawiedliwe zachowania, które profanują imię Boga i zatruwają religijne poszukiwania człowieka”.

Zaapelował o wspieranie „pokojowego dialogu między wierzącymi i rzeczywistej wolności religijnej”.

Religie, wskazywał papież, muszą być orędownikami pokoju i jedności, by głosić „w przeciwieństwie do tych, którzy podsycają konflikty, podziały i zamknięcie, że dzisiaj jest czas braterstwa”.

Dodał, że wyznawcy religii muszą być blisko tych, którzy wymagają opieki z powodu choroby, niepełnosprawności, ubóstwa, niesprawiedliwości, konfliktów i migracji.

“Niech więcej nie zdarzy się, by religie, z powodu zachowań niektórych swych zwolenników, przekazywały orędzie fałszywe, niezgodne z przesłaniem miłosierdzia” – wezwał Franciszek.

Odnotował: „Niestety nie ma dnia bez mówienia o przemocy, konfliktach, porwaniach, atakach terrorystycznych, ofiarach i zniszczeniu”.

„To straszne, że aby usprawiedliwić takie barbarzyństwa, często przywoływano imię religii czy samego Boga”- stwierdził.

Mówiąc o potrzebie miłosierdzia zaznaczył: „W świecie tak wzburzonym i o tak słabej pamięci, który pędzi zostawiając wielu za sobą i nie zdając sobie sprawy z utraty oddechu i celu, potrzebujemy dzisiaj, jak tlenu, tej bezinteresownej miłości, odnawiającej życie”.

„Człowiek pragnie miłosierdzia i to nie technologia może zaspokoić to pragnienie; szuka uczuć, które wykraczają poza chwilowe pocieszenie, bezpiecznego portu” – mówił papież.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl