fot. episkopat.pl

Ojciec św. Franciszek nada godność kardynała pięciu dostojnikom

Podczas konsystorza w Watykanie papież Franciszek mianuje pięciu kardynałów. Dzień później, w uroczystość świętych Piotra i Pawła, papież odprawi Mszę św. z nowymi kardynałami i metropolitami, mianowanymi w ciągu roku. Jest wśród nich trzech Polaków.

Czwarty od początku pontyfikatu Franciszka konsystorz, który rozpocznie się po południu, zapowiadany jest jako wyjątkowy. Papież mianuje tylko pięciu nowych kardynałów, których nazwiska ogłosił w maju. Jak podkreślał wówczas, reprezentują oni wszystkie zakątki świata i odzwierciedlają uniwersalność Kościoła. Purpuraci otrzymają od Franciszka czerwone birety kardynalskie i pierścienie.

Kardynałami zostaną ksiądz arcybiskup Barcelony Juan Jose Omella, ksiądz biskup Sztokholmu Anders Arborelius, czyli pierwszy w historii Szwed purpurat, ksiądz biskup Louis-Marie Ling Mangkhanekhoun z Laosu, ksiądz biskup Gregorio Rosa Chavez z Salwadoru oraz ksiądz arcybiskup Jean Zerbo z Mali.

W czwartek rano, w uroczystość świętych Piotra i Pawła, papież odprawi Mszę św. w bazylice watykańskiej, w trakcie której pobłogosławi paliusze dla nowych metropolitów, mianowanych w ciągu ostatniego roku. Będzie wśród nich trzech księży arcybiskupów z Polski: metropolita warmiński Józef Górzyński, Marek Jędraszewski z Krakowa i Tadeusz Wojda z Białegostoku.

Paliusz, wełniana biała wstęga z naszytymi czarnymi krzyżykami, jest symbolem jedności metropolitów z papieżem.

PAP/RIRM

drukuj