Ogólnopolski Dzień Skupienia Czcicieli św. Szarbela w Zamościu

21 października w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Zamościu odbędzie się Ogólnopolski Dzień Skupienia Czcicieli św. Szarbela. „Nadzieja w Duchu Świętym” to hasło tegorocznego spotkania. Patronat nad wydarzeniem objęła Konferencja Episkopatu Polski.

Dzień skupienia rozpocznie się o godz. 10.00. Centralnym punktem będzie Msza św. w obrządku maronickim o godz. 16.00. W tym dniu oprócz modlitwy odbędą się również liczne konferencje, a wśród prelegentów są m.in. ks. bp Andrzej Siemienewski, biskup legnicki, oraz o. Józef Abi Younes OLM, mnich Zakonu Libańskich Maronitów.

„Sytuacja w Libanie staje się coraz bardziej trudna, a potrzeby jego mieszkańców rosną z dnia na dzień. Dlatego ten dzień, 21 października, będzie także ważnym momentem solidarności, gdyż w duchu łączności z Papieżem oraz wszystkimi patriarchami katolickimi podejmiemy wspólną modlitwę o pokój na Bliskim Wschodzie. Szczególnie pragniemy skierować waszą uwagę na szpital w Broumanna, który stanowi ważny ośrodek pomocy dla lokalnej społeczności. Wsparcie dla tego szpitala oznacza realną pomoc dla wielu ludzi” – informuje Maronicka Fundacja Misyjna.

 

Udział w inicjatywie jest darmowy, natomiast ze względów organizacyjnych obowiązują zapisy online [tutaj].

Św. Szarbel Makhlouf urodził się w 1828 r. jako piąte dziecko ubogich rolników. Powołanie do życia zakonnego odkrył w wieku 14 lat, jednak na wstąpienie do klasztoru decyduje się dopiero w 1851 r. Po 17 latach otrzymał pozwolenie na przeniesienie się do eremu. Libański mnich jadł skromny posiłek raz dziennie, spał nie więcej niż pięć godzin na dobę, a przez dziesięć godzin w ciągu dnia wykonywał ciężkie prace na roli w całkowitym milczeniu. Najważniejsza w jego życiu była Eucharystia, do której długo się przygotowywał, oraz adoracja Najświętszego Sakramentu. Po Mszy Świętej pozostawał dwie godziny na dziękczynieniu.

Nazywany jest „lekarzem z nieba” ze względu na cuda, które wciąż czyni. W sanktuarium świętego mnicha w libańskiej miejscowości Annaya znajduje się dokumentacja o przeszło 26 tys. cudownych uzdrowień za wstawiennictwem pustelnika. 10 proc. z nich dotyczy ludzi nieochrzczonych, muzułmanów i wyznawców innych wyznań.

Mnich zmarł w Wigilię Bożego Narodzenia 1898 roku podczas adoracji Najświętszego Sakramentu. Już w pierwszą noc po pogrzebie nad jego grobem pojawiło się jaskrawe światło widoczne z kilkunastu kilometrów. Jego ciało nie ulega procesowi rozkładu. Przez 67 lat, aż do momentu beatyfikacji, nieustannie sączył się z niego płyn. Naukowcy obliczyli, że z martwego ciała św. Szarbela wypłynęło 20 tys. litrów cieczy.

Obecnie Olejem Świętego Szarbela nazywane są relikwie drugiego stopnia. Olej jest błogosławiony relikwiarzem pierwszego stopnia, dotyka kości świętego w trakcie właściwego nabożeństwa w obrządku maronickim. Może go nabyć każdy z nas pisząc wyłącznie do sanktuarium w Annaya. Wszelka korespondencja z Polski odbywa się za pośrednictwem Maronickiej Fundacji Misyjnej.

 

 

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl