Oddany ludziom i Kościołowi

Wybitny teolog, oddany kapłan, żywo zatroskany o Kościół. Ksiądz kardynał Stanisław Nagy obchodzi dziś 90. urodziny. Pasterz przyznaje, że wszystko, co się wydarzyło w jego życiu, zawdzięcza Bogu. A przykład zaczerpnął od apostołów, którzy krocząc za swym Mistrzem, stali się filarami Kościoła.

Kardynał Stanisław Nagy, kapłan Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego, jest wybitnym teologiem fundamentalistą i ekumenistą, profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Jana Pawła II w Lublinie. Jubilat święcenia kapłańskie otrzymał 8 lipca 1945 roku w Zgromadzeniu Księży Najświętszego Serca Jezusowego. Przez kolejne lata pełnił wiele ważnych funkcji. Był rektorem seminarium zakonnego w Tarnowie i kierownikiem Studium Teologicznego w Krakowie, które powstało z jego inicjatywy.
Zasłynął jako wielki człowiek Kościoła, ale też jako „człowiek wdzięczności”. – Tę wdzięczność potrafi okazywać Bogu i ludziom, z którymi żyje na co dzień – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. Krzysztof Zimończyk SCJ, dyrektor wydawnictwa Dehon, i wylicza, że kardynał służy Kościołowi jako sercanin 73 lata, jako kapłan 66 lat, a jako biskup i kardynał 8 lat. Przez wiele lat ksiądz kardynał związany był z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. – W drodze na uczelnię, w pociągu relacji Kraków – Lublin poznał Karola Wojtyłę, z którym połączyła go serdeczna i twórcza przyjaźń – dodaje ks. Zimończyk.
Od 1958 roku aż do przejścia na emeryturę ks. kard. Stanisław Nagy wykładał teologię fundamentalną na uniwersytecie. – Jako wykładowca był wymagający, a jednocześnie bardzo ojcowski – wspomina swego wykładowcę z Wyższego Seminarium Misyjnego Księży Sercanów w Stadnikach ks. Sławomir Knopik SCJ, obecnie proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Krakowie-Płaszowie. – Z pasją uczył wiele pokoleń sercanów właściwego rozumienia Chrystusa i Kościoła – dodaje kapłan.
Ksiądz kardynał Nagy był członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Dwukrotnie jako ekspert brał udział w synodach biskupów w Rzymie.
13 października 2003 r. ksiądz profesor przyjął w Krakowie święcenia biskupie, a 21 października w Rzymie odbył się konsystorz, w czasie którego otrzymał biret i pierścień kardynalski z rąk Jana Pawła II. Za swoją kardynalską dewizę przyjął słowa: „In Te Cor Jesu speravi” – „W Tobie, o Serce Jezusa, mą ufność złożyłem”. – Wyniesiony do godności kardynalskiej nigdy nie przestał interesować się życiem wydawnictwa. Ciągle twórczy, aktywny i zaangażowany. Taka postawa budzi prawdziwy podziw i szacunek – podkreśla w rozmowie z nami ks. Knopik.
W intencji Jubilata 8 października o godz. 11.00 w sanktuarium Matki Błogosławionego Macierzyństwa w Krakowie-Płaszowie zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta.

Małgorzata Pabis

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl