fot. um.warszawa.pl

Obchodzimy dziś wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych

Dziś obchodzimy Dzień Zaduszny, czyli wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. To czas szczególnej modlitwy do Boga o wieczny pokój dla dusz czyśćcowych, które oczekują na ostateczne pojednanie z Bogiem.

W tym dniu wyrażamy wiarę w świętych obcowanie. To również czas refleksji nad życiem i przemijaniem. Wierni odwiedzają cmentarze, groby bliskich i uczestniczą w Mszach św. za ich dusze. Na grobach symbolicznie zapalane są znicze oraz składane wieńce.

O zmarłych wypowiadamy dziś wiele pięknych słów, ale są one ważne wtedy, gdy są zakorzenione w Chrystusie, gdy jest to modlitwa – tłumaczy ks. prof. dr hab. Zdzisław Janiec, dyrektor Katedry Liturgiki Pastoralnej na KUL.

– Kościół gorąco zachęca, aby udzielić im pomocy. Można to czynić przez modlitwę, post, dobre czyny, a przede wszystkim przez sprawowanie Najświętszej Ofiary i przystępowanie do komunii św. Pomaga się zmarłym także przez zyskiwanie odpustów, które powinno się za nich ofiarować. Najczęstszą modlitwą kierowaną do Boga w dniu Święta Zmarłych jest formuła starożytna: „Wieczne odpoczywanie racz im dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci”. Ta modlitwa, występująca w liturgii rzymskiej, z prośbą o „wieczny odpoczynek”, czyli zbawienie, i światłość wiekuistą, czyli Boga, jest modlitwą Kościoła o przyjęcie zmarłych do Bożego Królestwa – mówi ks. prof. dr hab. Zdzisław Janiec.

Do 8. listopada w intencji osoby zmarłej można ofiarować odpust zupełny. Wyjątkową formą modlitwy w intencji wszystkich, którzy odeszli, są wypominki,  wówczas wyczytywane są imiona i nazwiska zmarłych.

RIRM

drukuj