Zbiórka dla osób bezdomnych

Taką zbiórkę prowadzą tylko raz w roku wolontariusze Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Jest ich w kraju około półtora tysiąca. We Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny zbierali datki na pomoc dla bezdomnych.

Ponad 130 osób w schronisku rzeszowskim, 40 w Jaśle, kolejne kilkadziesiąt w innych placówkach – te liczby pokazują skalę pomocy Towarzystwa im. św. Brata Alberta w Rzeszowie. A to nie wszyscy potrzebujący.

 – Codziennie przychodzą do naszej kuchni osoby, które czasami nie mają co do garnka włożyć. To wszystko jest dla tych ludzi, którzy potrzebują pomocy, a m.in. w schronisku w Rzeszowie jest 120 osób,  w Jaśle 40 osób (…). To są liczby, które mówią same za siebie – powiedział Aleksander Zacios, prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Rzeszowie.

Zimą ośrodek rzeszowski wydaje około 3 tysięcy posiłków dziennie. Ale to nie wszystko.

– Parę lat temu utworzone zostało Centrum Integracji Społecznej dla osób bezrobotnych, które poszukują pracy. Centrum przygotowuje ich do wejścia na rynek pracy. Wymagało to bardzo wielu środków inwestycyjnych. Pochodziły one w ogromnej większości z kwest, ze zbiórek – powiedziała Luciana Rozbarska, była wieloletnia dyrektorka MOPS w Rzeszowie.

Zbiórka na cmentarzach odbywa się tylko podczas Wszystkich Świętych i w zaduszki. W zeszłym roku podczas kwesty  zebrano 120 tysięcy złotych. W tym roku potrzeby są też duże. Konieczny jest zakup nowego samochodu dostawczego. Bez hojności darczyńców nie będzie to możliwe.

Tradycja pomocy ubogim w Dzień Zaduszny jest długa. Dawniej przed kościołami i cmentarzami tego dnia rozdawano potrzebującym chleb. Ta jałmużna była ofiarowywana w intencji dusz cierpiących w czyśćcu. Dziś w nowej formie ta intencja jest nadal aktualna.

 

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl