Niedziela Miłosierdzia Bożego
„Wiara żywa uczynkami” Tydzień Miłosierdzia (7-13 kwietnia)

Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest na całym świecie w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Ustanowił je 30 kwietnia w 2000 r. w dniu kanonizacji siostry Faustyny Ojciec Św. Jan Paweł II. W uroczystościach wzięło udział ponad 22 tys. wiernych z całego świata. Czytaj i słuchaj

O ustanowienie święta w pierwszą niedzielę po Wielkanocy prosił Jezus podczas objawień siostry Faustyny. Święta zakonnica zapisała tę prośbę w swoim dzienniczku. Znalazło się w nim także wezwanie do modlitwy do Miłosierdzia Bożego: „O trzeciej godzinie błagaj Mojego Miłosierdzia”.

Modlitwa odmawiania jest codziennie o godz. 15. Jest nią Koronka do Miłosierdzia Bożego. WIĘCEJ 

Ks. biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Jan Zając, kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach powiedział, że upamiętnia ona konanie Jezusa na Krzyżu za grzechy całej ludzkości. Dodał, że jest to czas, w którym zwracamy swoje myśli i serce w stronę Boga.

W Łagiewnikach obchody Niedzieli Bożego Miłosierdzia rozpoczęły się wczoraj  wieczorem nocnym czuwaniem. O północy Mszę św. odprawił ks. bp Damian Muskus.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się już o godzinie 6.00 Mszą św., której przewodniczył ks. infułat Bronisław Fidelus. Natomiast centralne obchody Niedzieli Bożego Miłosierdzia, zaplanowano w Bazylice o godz. 10.00 pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Dziwisza.

Dla wiernych uroczystości są dziękczynieniem za peregrynację obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwii św. Faustyny i bł. Jana Pawła II w krakowskich parafiach. Jest to również podziękowanie za nowego Ojca św. i czas modlitwy o miłosierdzie dla potrzebujących. Uroczystości Niedzieli Bożego Miłosierdzia odbywać się będą w całej Polsce. WIĘCEJ

Specjalny list pasterski wystosowali na Dzień Miłosierdzia Bożego księża biskupi. Episkopat przypomina w nim słowa bł. Jana Pawła II o tym, że światło Bożego Miłosierdzia będzie rozjaśniało ludzkie drogi w trzecim tysiącleciu. Biskupi odnoszą się też do działalności Caritas – kościelnej organizacji charytatywnej.  Niedziela Miłosierdzia Bożego – to jej święto patronalne. Episkopat wyraża wdzięczność tysiącom pracowników i wolontariuszy Caritas, którzy pomagają potrzebującym na całym świecie. Dziękuje też darczyńcom, którzy ufają Caritas i ją wspierają. Wzywa, by dzieła charytatywne były przepełnione autentycznym duchem ewangelicznym i zachęca do tworzenia w parafiach parafialnych oddziałów Caritas. WIĘCEJ

Decyzją Episkopatu Polski od tego roku Tydzień Miłosierdzia obchodzony jest w nowym terminie. Rozpoczyna się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Tegoroczny 69. Tydzień Miłosierdzia obchodzony jest pod hasłem „Wiara żywa uczynkami”.

Historia obchodów Tygodnia Miłosierdzia rozpoczyna się 23 lutego 1937 r., kiedy na pierwszym ogólnopolskim zjeździe dyrektorów diecezjalnych Caritas – największej obecnie pozarządowej organizacji charytatywnej w Polsce – podjęto decyzję o zorganizowaniu Dni Miłosierdzia. Przed II wojną światową w ich obchody włączały się oprócz środowisk religijnych także władze państwowe i lokalne oraz media. Po II wojnie światowej pomysł podjęto ponownie. Przy okazji tych obchodów zbierano fundusze na pomoc potrzebującym.

Przez cały tydzień poszczególne wspólnoty parafialne będę mogły rozważać zaproponowany program. Przygotowuje go Komisja Charytatywna Episkopatu Polski, w której prace włącza się Caritas Polska. Celem tego Tygodnia jest przede wszystkim formacja – budzenie wrażliwości na potrzeby bliźnich: chorych, samotnych, bezrobotnych, bezdomnych i prześladowanych. Obchody są okazją do głębszej refleksji na temat miłosierdzia czynionego na co dzień, służą także prezentacji pracy, jaką różne organizacje charytatywne wykonują na polu pomocy charytatywnej i są zachętą do aktywnego włączania się w dzieła miłosierdzia.

Co roku w przeżywanie Tygodnia Miłosierdzia włączają się w sposób szczególny Parafialne Oddziały Caritas, Szkolne Koła Caritas oraz placówki prowadzone przez Caritas diecezjalne. W Polsce działa obecnie ponad 4 tysiące Parafialnych Zespołów Caritas, w których pracuje ponad 38 tys. wolontariuszy oraz 1,5 tysiąca szkolnych kół Caritas angażujących w dzieła miłosierdzia 37 tys. młodzieży oraz 2 tys. opiekunów. Podejmowane przez nie działania przypominają, że dzieło miłosierdzia chrześcijańskiego jest sprawą całej wspólnoty Kościoła.

RIRM/brewiarz.pl 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl