fot. Tomasz Strąg

„Miłosierdzie źródłem wolności” hasłem tegorocznych uroczystości Niedzieli Miłosierdzia Bożego

Ponad 100 tysięcy wiernych może w najbliższą sobotę i niedzielę przyjechać do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach, gdzie znajdują się relikwie św. siostry Faustyny. Tegoroczne uroczystości Niedzieli Miłosierdzia będą się odbywały pod hasłem „Miłosierdzie źródłem wolności”.

„W tym sanktuarium w tym roku w sposób szczególny dziękujemy za dar odzyskania niepodległości po 123 latach zniewolenia” – mówił dzisiaj podczas konferencji prasowej kustosz sanktuarium ks. prałat Franciszek Ślusarczyk. Dodał, że siostra Faustyna miłowała Polskę i przeczuwając nadejście trudnych chwil, modliła się za ojczyznę, a wspaniałym przewodnikiem po drogach miłosierdzia był św. Jana Paweł II.

Niedzielne uroczystości poprzedzą w sobotę nabożeństwo „Droga Miłosierdzia” i nieszpory. O północy Mszę św. dla pielgrzymów odprawi honorowy kustosz łagiewnickiego sanktuarium ks. bp Jan Zając, po niej wierni o godz. 2:15 odmówią różaniec w intencji ojczyzny.

Centralnej Mszy św. przy ołtarzu polowym przed Bazyliką Miłosierdzia Bożego będzie przewodniczył w niedzielę o godz. 10:00 metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski. O godz. 15:00 pielgrzymi spotkają się w bazylice na modlitwie w Godzinie Miłosierdzia.

W tym roku upływa 80. rocznica śmierci siostry Faustyny Kowalskiej, orędowniczki Bożego Miłosierdzia, kanonizowanej w 2000 r., oraz 150. rocznica posługi Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie. Msza św. dziękczynna zostanie odprawiona o godz. 19:00 w kaplicy klasztornej.

Mapa dróg dojazdowych i parkingów wokół sanktuarium jest dostępna na stronie www.milosierdzie.pl. Z racji święta od soboty wieczorem wzmocniona zostanie komunikacja miejska.

Szacuje się, że rocznie do sanktuarium Bożego Miłosierdzia przybywa od 1,5 mln do 2 mln pielgrzymów, a także turyści, którzy przyjeżdżają do Łagiewnik nie w celu religijnym.

Pierwsza niedziela po Wielkanocy jest od 2000 r. obchodzona w Kościele katolickim jako Niedziela Miłosierdzia Bożego. Wcześniej święto to miało charakter lokalny. W Polsce jest obchodzone oficjalnie od 1995 r., a w Archidiecezji Krakowskiej od 1985 r.

PAP/RIRM/

drukuj