Niedziela Bożego Miłosierdzia: w kościołach zbiórka na rzecz Syrii

W kościołach przeprowadzana jest dziś, w Niedzielę Bożego Miłosierdzia, zbiórka pieniędzy na rzecz ofiar wojny w Syrii. Zbiórka jest wyrazem solidarności z narodem syryjskim i odpowiedzią na apele papieża Franciszka.

Decyzją Konferencji Episkopatu Polski ofiary będą zbierane do puszek w parafiach na terenie całej Polski, a następnie za pośrednictwem Caritas Polska przekazane potrzebującym. Działania Caritas można dodatkowo wesprzeć, wysyłając charytatywny SMS z hasłem SYRIA na numer 72052.

Kościół w Polsce nie może pozostać obojętny na dziejący się na naszych oczach dramat cierpiących braci” – podkreśla, w komunikacie dla mediów, przewodniczący KEP ks. abp Stanisław Gądecki.

Do pomocy Syryjczykom biskupi zachęcają też w liście pasterskim na dzisiejszą Niedzielę Miłosierdzia Bożego. List ten zostanie odczytywany we wszystkich kościołach w całej Polsce.

Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci dramatem trwającej od ponad 6 lat wojny w Syrii. Wskutek tego konfliktu ponad 13 mln ludzi, w tym 6 mln dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej” – podkreślają polscy biskupi.

Przypominają, że „wśród wielu inicjatyw pomocy cierpiącym” jest realizowany przez Caritas Polska program „Rodzina Rodzinie”, który umożliwia materialne wsparcie konkretnej syryjskiej rodziny.

Dzięki zaangażowaniu pojedynczych osób, a także całych rodzin, instytucji, wspólnot zakonnych i parafialnych wspieranych jest już ponad 2000 syryjskich rodzin. Każdy z nas ma wciąż możliwość włączenia się do grona pomagających. Niech to szczególne dzieło będzie naszą konkretną odpowiedzią na los rodzin, tak boleśnie dotkniętych dramatem wojny. Już teraz pragniemy podziękować wszystkim, którzy zechcą wesprzeć ofiarą zbieraną dziś do puszek w całej Polsce osoby dotknięte wojną w Syrii, szczególnie w zrujnowanym Aleppo” – napisano.

W liście na Niedzielę Miłosierdzia Bożego biskupi podkreślają też rolę charytatywnej działalności Kościoła na innych polach. Jak piszą, podejmuje ją w Polsce „ponad 800 instytucji, które realizują 5000 różnego rodzaju dzieł”.

Dzięki temu pomoc dociera do ponad 3 milionów potrzebujących. W szczególny sposób uczestniczy w nich Caritas Polska w łączności z Caritas Diecezjalnymi” – napisano w liście.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl