Jasna Góra: Koncert z okazji III Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej

Dziś na Jasnej Górze będą miały miejsce uroczystości poświęcone pamięci ofiar poległych 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, a także ofiar Zbrodni Katyńskiej dokonanej przez Sowietów wiosną 1940 roku.

O godz. 15.00 w Kaplicy Matki Bożej odmówiona została Koronka do Miłosierdzia Bożego, następnie o godz. 15.30 w intencji poległych została odprawiona Msza św.

W Bazylice Jasnogórskiej przewidziany jest koncert „Modlitwa i Pamięć”, kompozycji Wincentego z Krakowa /część I i IV/. Jest to unikalny Pomnik Narodowy „Smoleńsk-Katyń 2010”, polskiej muzyki poważnej, ku czci świętej i wiecznej pamięci ofiar tragedii narodowej pod Smoleńskiem w dniu 10 kwietnia 2010 roku, oraz Zbrodni Katyńskiej dokonanej wiosną 1940 roku.

O godz. 17.00 w jasnogórskiej bazylice odbędzie się koncert „modlitwa i pamięć”, który jest współczesną kompozycją Wincentego z Krakowa. Temu muzycznemu zdarzeniu będzie towarzyszyć również słowo. Jest to słowo bardzo wymowne. Myślę, że bardzo istotne do właściwego przeżywania tej rocznicy mianowicie fragmenty przemówienia przygotowane przez ś.p prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które miał wygłosić w Katyniu, a którego nie wygłosił bo na krótki czas przed tym zginął wraz z całą państwową delegacją. A więc jasnogórska bazylika, godz. 17.00 koncert „modlitwa i pamięć” pod patronatem pani Zuzanny Kurtyki – akcentuje o. Dariusz Cichor, definitor generalny zakonu paulinów.

Wykonawcy koncertu:

Zuzanna Kurtyka – słowo wprowadzające

Agnieszka Drabent – sopran

Joanna Święszek – alt

Maciej Sieczka – tenor

Marcin Korbut – bas

Chór Vox Populi (przygotowanie – Rafał Marchewczyk)

Chór Salt Singers (przygotowanie – Maciej Kozłowski)

Krakowska Młoda Filharmonia

Orkiestra Symfoniczna ZPSM im. M. Karłowicza  w Krakowie

Tomasz Chmiel – dyrygent

Organizatorzy:

Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska

Klasztor Paulinów na Jasnej Górze

Przypomnijmy, Polska Delegacja Państwowa w służbie Rzeczypospolitej Polskiej, w sobotni poranek 10 kwietnia 2010 roku pożegnała Warszawę i udała się rządowym samolotem do Katynia. Tam w Katyniu, w dalekiej ziemi rosyjskiej, na Polskim Cmentarzu Wojskowym, przy Krzyżu Katyńskim i pośród tysięcy mogił oficerów Wojska Polskiego, Delegacja miała  uczestniczyć we Mszy św. i w modlitwie pamięci. Nie dotarli. Wszyscy wraz z parą prezydencką ś.p Marią i Lechem Kaczyńskim zginęli w katastrofie lotniczej nieopodal Smoleńska.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl