By Peter Radig from Unterföhring, Germany - Sw. Brygidy, Gdansk, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16195976

Msza św. ekspiacyjna w Gdańsku za akty profanacji wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej

W Bazylice św. Brygidy w Gdańsku sprawowana była Msza św. ekspiacyjna za akty profanacji wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej Królowej Polski.

W ostatnim czasie nasiliły się ataki na Kościół katolicki w Polsce. Coraz częściej dochodzi do profanacji wizerunki Matki Bożej Jasnogórskiej Królowej Polski. Ostatnio takie wydarzenie miało miejsce w nocy z 6 na 7 maja w Warszawie przy ul. Żytniej, gdzie na domu zakonnym Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia naklejono profanujące plakaty. Wcześniej profanacji świętego od wieków dla wszystkich pokoleń Polaków wizerunku Maryi dokonano w Płocku. W związku z tymi bolesnymi wydarzeniami w całym kraju mają miejsce modlitwy wynagradzające Bogu i Matce Najświętszej za profanację

– Przy aktualnym ataku na polski Kościół, a przecież to my jesteśmy Kościołem, społeczność i nasi duchowni chcemy zadośćuczynić za te akty barbarzyństwa, które pojawiły się w przestrzeni publicznej w postaci jakichś tęczowych paskowanych aureoli przeciwko profanacji obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej – mówił radny miasta Gdańska Kazimierz Koralewski.

Wczoraj w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku przepraszano Pana Boga za akt zbezczeszczenia oraz modlono się o nawrócenie grzeszników i miłosierdzie dla nich.

– My jako katolicy po raz kolejny przechodzimy próbę oczyszczenia, próbę wiary i mam nadzieję że ta próba wiary będzie dla nas okazją do tego, żeby odpowiedzieć sobie na jedno proste pytanie: kim jest dla nas Jezus Chrystus? I w sposób odpowiedzialny włączyć się we wspólnotę życia Kościoła – podkreślił sekretarz Stowarzyszenia „Godność” w Gdańsku Stanisław Fudakowski.

Po Mszy św. odbyła się modlitewna procesja różańcowa ulicami miasta, która zakończyła się pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

TV Trwam News/RIRM

drukuj