By Stefan Cieślak - Archiwum autora, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6782180

43. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych

W Gdańsku odbędą się dzisiaj uroczystości upamiętniające 43. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Osobne wydarzenia zorganizowali:  miasto, NSZZ „Solidarność” i gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

„Zapraszam w czwartek, w dzień podpisania Porozumień Sierpniowych, pod historyczną bramę numer 2, którą wspólnie z prezydentem Lechem Wałęsą otworzymy pokazując, że jesteśmy razem i jesteśmy nadal odpowiedzialni za nasze miasto, za nasz region i za naszą ojczyznę” – mówiła cytowana w komunikacie prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz dodając, że uroczyste otwarcie historycznej bramy nr 2 odbędzie się o godz. 11.00.

Godzinę później w ECS rozpocznie się wykład pt. „Etyka Solidarności”, który wygłosi prof. Michał Bilewicz.

„Profesor opowie nam, jakie znaczenie ma słowo Solidarność. W jaki sposób jest niszczone w naszej przestrzeni przez bardzo świadomy hejt, i jak można temu przeciwdziałać” – tłumaczył, cytowany w komunikacie dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, Basil Kerski.

Dodał, że pięknym symbolem będzie także wręczenie Medalu Wdzięczności.

„W tym roku, w czwartek uhonorujemy ludzi, bez których wolnej Polski by nie było, czyli Zbigniewa Brzezińskiego i jego żonę Emilię Benes Brzezinski. Ich synem jest Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, który w imieniu rodziców przyjmie Medal Wdzięczności za wieloletnie wsparcie polskiej opozycji i Solidarności” – mówił.

Uroczystość wręczenie Medalu Wdzięczności zaplanowano na godz. 16.00 w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Odbędą się też dziś spacery po wystawie stałej ECS, a przewodnikami będą uczestnicy wydarzeń sprzed lat, ich obserwatorzy i historycy, którzy oprowadzą ścieżkami, jakie wyznacza ich własna perspektywa. Wśród oprowadzających będą m.in. Waldemar Kuczyński, Jerzy Borowczak i Wojciech Łaski. Spacery odbędą się o godz. 12.30, 14.00 i 15.30.

Natomiast Instytut Pamięci Narodowej tego dnia organizuje m.in. uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności. W historycznej Sali BHP odznaczenia w imieniu Prezydenta RP wręczy prezes IPN dr Karol Nawrocki. Wyróżnione zostaną 22 osoby (w tym trzy pośmiertnie). Uroczystość odbędzie się o godz. 10.00.

Dwie godziny później, również w Sali BHP nastąpi otwarcie wystawy „Znaczki Poczty Polskiej i poczty podziemnej w hołdzie św. Janowi Pawłowi II w rocznicę Sierpnia ’80”.

W ramach obchodów odbędzie się również spotkanie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” połączone z wręczeniem uczniom stypendiów ufundowanych przez ten związek zawodowy. Po spotkaniu przedstawiciele NSZZ „S” złożą kwiaty przed historyczną bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej. Później odbędzie się uroczysta msza św. w bazylice pw. św. Brygidy.

43 lata temu w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie między Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, reprezentującym ponad 700 zakładów z całej Polski; delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar Grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury; przyjęto też zapis, że nowe związki zawodowe uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie; uroczystość podpisania porozumienia transmitowała TVP. Porozumienie, które podpisali przewodniczący MKS, Lech Wałęsa, i wicepremier Mieczysław Jagielski, w konsekwencji doprowadziło do powstania NSZZ „Solidarność” – pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl