fot. https://twitter.com/mpundianin

Mazowieckie: Parafia z Ciechanowa ufundowała studnię dla mieszkańców misji w Zambii

Parafia św. Piotra Apostoła w Ciechanowie w diecezji płockiej zebrała 5,5 tys. dolarów na budowę studni w misji Mpunde w Zambii i rozpoczyna następną zbiórkę na kolejną studnię, która zbudowana zostanie przy kolejnej kaplicy tej samej misji – poinformowała Kuria Diecezjalna Płocka.

Informując o inicjatywach związanych z budową studni w misji Mpunde w Zambii, płocka kuria przypomniała, że w misji tej od 2001 r. pracuje pochodzący z tej diecezji ks. Adam Pergół. Jak podkreślono w informacji, „studnia gwarantuje dostęp do świeżej wody, która w Afryce jest prawdziwym darem”.

Kuria Diecezjalna Płocka wyjaśniła, że parafia św. Piotra Apostoła w Ciechanowie prowadziła zbiórkę pieniędzy na budowę studni w misji Mpunde w Zambii przez dwa lata m.in. za pośrednictwem puszki w kościele, tacy, ofiar złożonych podczas ślubów czy innych zbiórek – „udało się zebrać 5,5 tys. dolarów, które wystarczyły na tę inwestycję”.

„Parafia ma charakter misyjny, ponieważ Kościół jest misyjny. Woda dla mieszkańców Afryki, w tym dla dzieci, to wielki dar” – podkreślił ks. kan. Sławomir Filipski, proboszcz ciechanowskiej parafii św. Piotra Apostoła, cytowany w komunikacie płockiej kurii.

Za pomoc okazaną mieszkańcom misji podziękował w liście ks. Adam Pergół, który od wielu lat pracuje duszpastersko w Zambii.

„W Zambii mamy teraz porę deszczową. To najbardziej pracowity czas dla moich parafian. Wszyscy uprawiają kukurydzę. Od ilości opadów zależy czy moi ludzie będą mieli wystarczająco pożywienia aż do kolejnej pory deszczowej. Jak na razie jesteśmy zadowoleni z opadów. Deszcze padają regularnie i obficie nawadniają pola. Oby tak dalej aż do zbiorów” – napisał misjonarz.

Ks. Adam Pergół dodał m.in., iż „dzięki ofiarności wiernych ciechanowskiej parafii i ufundowanej studni z pompą, życie jego parafian zamieszkałych w kilku wioskach stało się łatwiejsze”. Zwrócił przy tym uwagę, że w Polsce widok wody w kranie nie sprawia nikomu wielkiego szczęścia, jednak dla jego parafian bliskość pompy z dobrą pitną wodą to „wielki przywilej”.

Jak ogłosiła płocka kuria, „w tych dniach ciechanowska parafia św. Piotra Apostoła rozpoczyna zbiórkę na kolejną studnię, która zbudowana zostanie przy kolejnej kaplicy misji Mpunde”. W informacji przypomniano również, że 6 stycznia, czyli w uroczystość Objawienia Pańskiego, na terenie diecezji płockiej odbywać będą się zbiórki na cele misyjne w związku z przypadającym wtedy Światowym Dniem Misyjnym Dzieci.

Misja w Mpunde w Zambii została założona w 1960 r. wśród ludów BaLenje i BaLamba przez ówczesnego arcybiskupa Lusaki ks. kard. Adama Kozłowieckiego. Obszar misji, jak podaje Kuria Diecezjalna Płocka, jest zbliżony wielkością do mniejszych diecezji w Polsce.

Wybudowane tam dwie szkoły i szpital prowadzone są przez zambijskie siostry zakonne ze Zgromadzenia Służebniczek Najświętszej Maryi Panny. W misji żywy jest kult Bożego Miłosierdzia. W 2016 r. w dwóch wioskach zbudowane zostały kaplice pod wezwaniem Bożego Miłosierdzia i św. Faustyny Kowalskiej, która w Płocku w 1931 r. doznała pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego z poleceniem namalowania obrazu „Jezu, ufam Tobie”.

Misja w Mpunde posiada obecnie 40 ośrodków modlitewnych. W 2018 r. oddano tam do użytku dom parafialny św. Stanisława Kostki, który ufundowała diecezja płocka.

Diecezja płocka, obejmująca obecnie swym zasięgiem 11 tys. km kw. na terenie części województw mazowieckiego oraz kujawsko-pomorskiego, została utworzona w 1075 r. i należy do najstarszych w Polsce.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl