fot. pixabay.com

Mazowieckie: 12 osób zatrzymanych za udział w grupie zajmującej się produkcją i handlem znacznymi ilościami narkotyków

Policjanci z Wołomina przy wsparciu stołecznych funkcjonariuszy i kontrterrorystów z Radomia i Bydgoszczy zatrzymali kolejnych 12 osób podejrzanych o udział w grupie przestępczej zajmującej się produkcją i handlem znacznymi ilościami środków odurzających. Łącznie w tej sprawie zarzuty usłyszało już blisko 130 osób.

Rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Wołominie, asp. szt. Tomasz Sitek, poinformował, że kryminalni z Wołomina od dłuższego czasu prowadzą śledztwo dotyczące grupy przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych w Warszawie oraz w powiecie wołomińskim.

„W wyniku prowadzonych czynności ustalono, że przestępcza działalność obejmuje teren całego garnizonu warszawskiego i województwa mazowieckiego” – zaznaczył policjant.

Według śledczych grupa co najmniej od 2011 do 2017 roku wprowadziła do obrotu ponad 400 kg środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci heroiny, kokainy, marihuany, amfetaminy i mefedronu.

„Grupa składająca się zarówno z kobiet, jak i z mężczyzn, w różnym przedziale wiekowym, zajmowała się również produkcją amfetaminy i marihuany. Dodatkowo z posiadanych informacji wynika, że osoby zamieszane w ten proceder mogły brać również udział w innych przestępstwach w tym, m.in. handlu bronią, rozbojach, wymuszeniach rozbójniczych i włamaniach” – tłumaczył.

W ubiegłym tygodniu 100 policjantów, w tym funkcjonariusze z Wołomina, Komendy Stołecznej Policji, Komend Rejonowych w Warszawie oraz Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Radomiu i Bydgoszczy zatrzymali 12 osób w wieku od 31 do 57 lat. Podczas przeszukania śledczy zabezpieczyli motocykl, zegarek i telefony komórkowe o łącznej wartości około 35 tys. złotych oraz 6,5 tys. złotych w gotówce.

„Funkcjonariusze zabezpieczyli również marihuanę, mefedron i heroinę” – wyliczył.

Po zatrzymaniu wobec 10 zatrzymanych sąd zdecydował o dozorze policyjnym oraz poręczeniem majątkowym na łączną kwotę 150 tys. złotych.

„Zatrzymane osoby podejrzane są o udział w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających i substancjami psychotropowymi oraz o posiadanie ich w miejscu zamieszkania, za co zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii może grozić kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności” – podkreślił policjant.

„Funkcjonariusze podczas powadzonych działań zatrzymali dodatkowo 45-latka. W policyjnym systemie widniał, jako osoba poszukiwana do dobycia kary 10 lat pozbawienia wolności w związku z orzeczonym wyrokiem sądu za przestępstwo rozbójnicze” – dodał.

Rzecznik wołomińskiej policji przypomniał, że w tej sprawie już w czerwcu i wrześniu 2017 r., a następnie w lutym, maju 2018 r. zatrzymanych zostało ponad 110 osób, spośród których 69 zostało tymczasowo aresztowanych, a wobec 12 zastosowano dozór policyjny oraz poręczenie majątkowe.

„Policjanci zabezpieczyli wówczas, m.in. broń palną oraz amunicję, półprodukty służące do produkcji środków odurzających oraz heroinę, kokainę i mefedron, znaczne ilości gotówki oraz biżuterię i wartościowe zegarki” – podał.

Do kolejnej akcji doszło w kwietniu 2019 r., kiedy policjanci zatrzymali 9 podejrzanych w wieku od 27 do 46 lat związanych z grupą przestępczą okradającą nieruchomości.

„Jak ustalili śledczy, mężczyźni w okresie od marca 2013 roku do maja 2018 r. mogli dopuścić się blisko 80 takich czynów, a straty powstałe w wyniku ich działalności mogą sięgnąć kwoty ponad 1 mln 600 tys. złotych” – powiedział, dodając, że w maju i czerwcu 2019 roku funkcjonariusze zatrzymali kolejnych 11 osób w wieku od 26 do 49 lat.

„Do chwili obecnej zarzuty w prowadzonym śledztwie usłyszało już 130 osób, wobec których już zostały skierowane do sądu akty oskarżenia. Sprawa ma charakter rozwojowy i nie są wykluczone kolejne zatrzymania” – dodał.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl