Matka Teresa z Kalkuty ogłoszona świętą

Matka Teresa z Kalkuty została ogłoszona świętą. Kanonizacji założycielki Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości dokonał Ojciec Święty Franciszek.

Biskup Rzymu w niedzielę przewodniczył Eucharystii na Pl. Św. Piotra w Watykanie. W uroczystościach wzięło udział ok. 120 tys. osób. Było to jedno z największych watykańskich wydarzeń Roku Miłosierdzia.

Ojciec Święty powiedział w homilii, że Matka Teresa przez całe życie była hojną szafarką Bożego Miłosierdzia, stając się dyspozycyjną dla wszystkich. Papież Franciszek zwrócił uwagę, że misjonarka broniła życia, zarówno nienarodzonego, jak i opuszczonego czy odrzuconego.

– Angażowała się w obronę życia nieustannie głosząc, że ten, kto jeszcze się nie narodził – jest najsłabszy, najmniejszy, najbiedniejszy. Pochylała się nad osobami konającymi pozostawionymi, by umrzeć na poboczu drogi uznając godność, jaką obdarzył ich Bóg. Mówiła możnym ziemi, aby uznali swoje winy w obliczu przestępstw ubóstwa, które sami stworzyli – podkreślał Biskup Rzymu.

Ojciec Święty na zakończenie wyraził nadzieję, ze Matka Teresa będzie wzorem świętości dla całego świata wolontariatu.

– Matka Teresa lubiła mawiać: „Być może nie znam ich języka, ale mogę się uśmiechać”. Nieśmy w sercu jej uśmiech i obdarzajmy nim tych, których spotykamy na naszej drodze, zwłaszcza cierpiących. W ten sposób otworzymy perspektywę radości i nadziei. Perspektywę radości i nadziei wielu ludziom przygnębionym oraz potrzebującym zrozumienia i czułości – zachęcał papież Franciszek.

Matka Teresa została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II w 2003 r., sześć lat po śmierci. Cud potrzebny do jej kanonizacji wydarzył się siedem lat temu w Santos w Brazylii – powiedział o. dr Marian Sojka CSsR.

– Jest to uzdrowienie pacjenta cierpiącego na wirusowe zapalenie mózgu. Jego żona polecała go od marca 2008 roku wstawiennictwu błogosławionej Matki Teresy. Kiedy 9 grudnia, gdy był już w stanie krytycznym modliła się za niego w swojej parafii razem z proboszczem o tej samej porze mąż poczuł się nagle lepiej i pytał lekarza, dlaczego jest jeszcze w szpitalu. Poranna wizyta lekarska potwierdziła ustanie objawów choroby. Uzdrowiony, który jest inżynierem-mechanikiem mógł powrócić do pracy, którą nadal bez przeszkód wykonuje – poinformował o. dr Marian Sojka CSsR.

Brazylijczyk w niedzielę wziął udział w uroczystościach kanonizacji Matki Teresy w Watykanie.

Liturgiczne wspomnienie św. Matki Teresy z Kalkuty będzie obchodzone 5 września.

W poniedziałek rano na placu św. Piotra w Watykanie ks. kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej będzie sprawował Mszę św. dziękczynną za kanonizację Matki Teresy.

Transmisję uroczystości przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl