Ks. Skorowski: nad tą decyzją trzeba się głęboko pochylić

Stajemy tu przed tajemnicą, której dziś nie zrozumiemy, ale Pan Bóg będzie pewnie nam ją odsłaniał – powiedział ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski, odnosząc się do ustąpienia Ojca Św. Benedykta XVI z urzędu.

W czasie ostatniego spotkania z wiernymi podczas Audiencji Generalnej Ojciec św. Benedykt XVI tłumaczył, że podjął taką decyzję z pełną wolnością dla dobra Kościoła świadom po długiej modlitwie, że nie jest już w stanie prowadzić posługi Piotrowej z tą siłą fizyczną i duchową, jakiej ona wymaga.

– Dla mnie ta decyzja była zaskoczeniem i jest wielką tajemnicą. Nie potrafię tego faktu teologicznie zinterpretować. Chciałbym przed tą tajemnicą trochę potrwać i pewnie Pan nam będzie przez następne lata tą istotową treść odsłaniał – powiedział ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski.

Profesor UKSW w Warszawie nie kryje jednak zaskoczenia niektórymi interpretacjami przedstawianymi opinii publicznej po rezygnacji Ojca św. Benedykta XVI z urzędu.

– Wszyscy już wiedzą, jaki to jest znak Boży i co to się nie stało; inni natomiast totalnie to spłaszczają, bo teraz mówią: jak Papież będzie się ubierał czy będzie Papieżem czy nie będzie; czy będzie zabierał głos itd. Chciałbym powiedzieć w ten sposób: są takie słowa pewnej piosenki Zbigniewa Preisnera, to właściwie kolęda – idź przekonaj, że to ma sens. Dzisiaj wobec tej wielkiej tajemnicy nie proszę Pana Boga, żeby dał zrozumieć, że to ma sens; On daje nadzieję, że to ma sens. Nad tym się trzeba bardzo głęboko pochylić – dodaje ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski.

RIRM

drukuj