Benedykt XVI: Msza św. za zmarłych kardynałów i biskupów

Papież Benedykt XVI odprawił w Watykanie Mszę św. za zmarłych w ciągu roku kardynałów i biskupów. W homilii nazwał groby zmarłych „lustrami” ich życia i świata. 

Podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra papież nawiązał do obchodzonych w tych dniach uroczystości Wszystkich Świętych i Zaduszek podkreślając, że „śmierć paradoksalnie zachowuje to, czego życie nie może zatrzymać”.

„To, jak żyli nasi zmarli, co kochali, czego się bali i na co mieli nadzieję i co odrzucili, odkrywamy właśnie w szczególny sposób przy grobach, które pozostały niczym lustro ich życia, ich świata” – mówił Ojciec św. Benedykt XVI.

Miejsca pochówku porównał do „zgromadzenia, w którym żyjący spotykają się ze zmarłymi i z którymi umacniają więzi wspólnoty, jakich śmierć nie mogła przerwać.

„Tu w Rzymie – stwierdził – na tych szczególnych cmentarzach, jakimi są katakumby, odczuwamy tak, jak w żadnym innym miejscu, głębokie więzy z pradawnym chrześcijaństwem, które uważamy za tak bliskie”.

„Kiedy wchodzimy do korytarzy rzymskich katakumb – podobnie jak na cmentarzach w naszych miastach i krajach – to tak, jak byśmy przekraczali niematerialny próg i nawiązywali łączność z tymi, którzy strzegą swej przeszłości, zbudowanej z radości i bólu, porażek i nadziei” – zauważył Ojciec św. Wskazał, że „dzieje się tak, ponieważ dzisiaj śmierć dotyczy człowieka dokładnie tak samo, jak niegdyś – dodał.

Ojciec św. przypomniał, że chrześcijanie odpowiadają na kwestię śmierci z wiarą w Boga i nadzieją, opartą na śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. „Śmierć zatem otwiera się na życie wieczne, które nie jest nieskończoną kopią teraźniejszości, ale czymś zupełnie nowym”- zaznaczył.

Ojciec św. wspomniał 11 kardynałów zmarłych w ciągu roku, wśród nich cieszącego się ogromną charyzmą i autorytetem emerytowanego arcybiskupa Mediolanu, kardynała Carlo Marii Martiniego.

PAP

drukuj