Zaduszki Narodowe na Matysce

Dziś na górze Matyska w Radziechowach koło Żywca odbędą się VIII Zaduszki Narodowe. Uroczystości organizowane są ku czci bestialsko pomordowanych opozycjonistów komunistycznych i solidarnościowych z lat 1956 do 1989.

Zaduszki Narodowe rozpoczną się o godz. 10:00 utworzeniem kolumny marszowej przy I Stacji Golgoty Beskidów. Następnie na trasie drogi na Matyskę zostanie zaprezentowany spektakl plenerowy „A mury runą, runą, runą…”. Przedstawienie będzie oparte na relacjach świadków z tamtych lat oraz na motywach filmów, m.in. takich jak „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” reż. A. Krauze.

– W tym roku będziemy oddawać hołd pomordowanym od 1956 roku, przez poznański czerwiec do 1889 r. Rozpoczniemy sceną, która będzie przypominała nam 13 – letniego Romana Strzałkowskiego, chłopca utalentowanego muzycznie. Uważam że każdy, kto w jakikolwiek sposób czuje się Polakiem powinien do nas dołączyć. Powinniśmy coś zrobić, żeby pamięć o tych ludziach nie odeszła, żeby nie na darmo przelali krew – powiedziała Jadwiga Klimonda

O godz. 12:00 pod krzyżem milenijnym rozpocznie się Msza święta. Eucharystii będzie przewodniczył ks. Infułat Władysław Fidelus – proboszcz parafii Narodzenia NMP. Po Mszy św. odbędzie się Apel Poległych. W czasie trwania apelu usypywany będzie Kurhan Pamięci Narodowej m.in. Grzegorza Przemyka, Romana Strzałkowskiego, czy zamordowanych górników z kopalni Wujek. Kurchan powstaje na Matysce u podnóża Krzyża Milenijnego od 2005 roku.

 

Wypowiedź Jadwigi Klimondy


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj