Ks. kard. S. Dziwisz: św. Jan Paweł II był Papieżem Bożego Miłosierdzia

Prawda o Bożym Miłosierdziu kształtowała cały pontyfikat Jana Pawła II, będąc dla niego oparciem i źródłem nadziei. Nazywamy go przecież dziś apostołem Bożego Miłosierdzia i papieżem Miłosierdzia – powiedział ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Druga niedziela wielkanocna decyzją Jana Pawła II 20 lat temu została ustanowiona w Kościele katolickim – Świętem Bożego Miłosierdzia.

„Ojciec Święty wiedział, że świat, pogrążony w ciemnościach dwóch totalitaryzmów, potrzebuje przesłania nadziei i przypomnienia o miłosiernej miłości Boga, która jest ucieczką i oparciem dla zrozpaczonej, zagubionej ludzkości” – powiedział ks. kard. Dziwisz.

„Papieżowi bardzo zależało, aby ludzie zwrócili się z ufnością do Bożego Miłosierdzia w naznaczonym wieloma nieszczęściami XX wieku. Siostra Faustyna wskazywała, iż jedyną siłą pokonującą zło jest prawda o Miłosierdziu Boga. Jan Paweł II nazwał jej >>Dzienniczek<< ewangelią miłosierdzia” – powiedział duchowny.

Ksiądz kardynał zwrócił uwagę, że Ojciec Święty miał świadomość, że prawda o Bożym Miłosierdziu jest zrozumiała i dostępna dla prostego człowieka.

„Nie trzeba być wielkim teologiem, by wołać: >>Jezu, ufam Tobie<<. >>Ten krótki akt oddania się Jezusowi sprawi, że pierzchną najcięższe chmury i przedziera się promień światła w życiu każdego człowieka<< – mówił papież”.

Ks. kard. Dziwisz podkreślił, że cała codzienność Papieża była przeniknięta miłosierdziem.

„W określeniu >>apostoł Bożego Miłosierdzia<< streszcza się właściwie wielkość jego posługi. Był niestrudzonym pielgrzymem miłosierdzia, gdy docierał na krańce świata, by nieść ludziom nadzieję, której źródłem jest Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały. Był świadkiem miłosierdzia, gdy pochylał się nad cierpiącymi i płaczącymi, gdy bronił godności ludzkiej i upominał się o tych, o których świat zapomniał. Był apostołem miłosierdzia, gdy tworzył encykliki, listy, homilie” – powiedział kapłan.

Zwrócił uwagę, że dobie pandemii św. Jan Paweł II uczy współczesnego człowieka całkowitego zawierzenie Bogu, który jest miłosierdziem i wyjścia z miłością do potrzebujących.

„>>Miłosierdzie przybrało konkretny kształt stawania się bliźnim dla najbardziej potrzebujących braci<< – mówił św. Jan Paweł II w homilii w dniu kanonizacji św. Faustyny” – przypomniał ksiądz kardynał.

Ks. kard. Stanisław Dziwisz powiedział, że „jesteśmy dziś świadkami ogromnej bezinteresowności, solidarności i troski o drugiego człowieka”. Zaznaczył, że ten czas powinien być dla wszystkich inspiracją, bo pokazuje nam, jak wiele dobra tkwi w ludziach”.

Duchowny podkreślił, że czas epidemii jest także okazją do zwrócenia się do Boga w ufnej modlitwie.

„Doświadczamy boleśnie, że nie jesteśmy samowystarczalni, że nasze losy nie zależą od nas, a wszystkie plany na przyszłość mogą roztrzaskać się w jednej chwili. W takiej sytuacji człowiek zaczyna widzieć swoją niemoc, rozumieć, że nie jest bogiem. To czas wołania o Boże zmiłowanie” – podkreślił ks. kard. Dziwisz.

PAP

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl