fot. https://twitter.com/arch_katowicka

Ks. Jan Macha zostanie dziś ogłoszony błogosławionym

Dziś beatyfikacja ks. Jana Machy. Uroczysta Eucharystia rozpocznie się o godz. 10.00 w katowickiej katedrze.

Ks. Jan Macha urodził się 18 stycznia 1914 roku w Chorzowie Starym. Jako kapłan pomagał ofiarom hitlerowskiego terroru. Aktywność charytatywna księdza Jana Machy nie uszła uwadze Niemców. We wrześniu 1941 r. został aresztowany. Podczas licznych przesłuchań był torturowany, ale się nie załamał. Po zaledwie 3 latach kapłaństwa zginął przez ścięcie gilotyną.

Proces beatyfikacyjny ks. Jana Machy rozpoczął się w 2013 roku. Mottem procesu stały się jego ostatnie słowa: „Żyłem krótko, ale myślę, że cel osiągnąłem” – mówił postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Jana Machy, ks. Damian Bednarski.

– Proces wydobywa na światło dzienne heroiczność jego postawy, zachowania i męczeński charakter śmierci – oznajmił ks. Damian Bednarski.

Beatyfikacja księdza Jana Machy to wielka łaska i dar Bożej Opatrzności – podkreślił metropolita katowicki, ks. abp Wiktor Skworc.

– Chcemy, żeby był światłem ze Śląska, które nas będzie prowadziło i inspirowało do działalności charytatywnej, służby drugiemu człowiekowi. On oddał życie w służbie drugiemu człowiekowi– powiedział ks. abp Wiktor Skworc.

Jak zaznaczył ks. Damian Bednarski, ks. Jan Macha może być patronem wielu dzieł.

– Na pewno naszego Śląskiego Seminarium Duchownego, ale także osób przygotowujących się do kapłaństwa, młodych kapłanów, ludzi, którzy udzielają się w sposób charytatywny oraz młodzieży skupionej w KSM – podsumował postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Jana Machy.

Msza święta beatyfikacyjna ks. Jana Machy rozpocznie się dziś o godz. 10.00 w katowickiej katedrze pod wezwaniem Chrystusa Króla. Transmisja z uroczystości w Telewizji Trwam.

 

TV Trwam News

drukuj