fot. twitter.com/EpiskopatNews

Ks. D. Bednarski o beatyfikacji ks. Jana Machy: Ten proces wydobywa jego heroiczność postawy, zachowania i męczeński charakter śmierci

W najbliższą sobotę w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbędzie się beatyfikacja Sługi Bożego ks. Jana Machy, męczennika II wojny światowej. Eucharystii o godz. 10.00 będzie przewodniczyć ks. kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Kapłan został skazany na śmierć przez hitlerowców za pomoc rodzinom powstańców, którzy zostali aresztowani przez gestapo za udział w Powstaniu Śląskim.

Postulatorem procesu beatyfikacyjnego był ks. Damian Bednarski. Kapłan będzie dziś gościem audycji „Rozmowy niedokończone”.

– Chciałbym, żeby mocno wybrzmiało, że proces nie uczynił świętym ks. Jana Machy. Ten proces tylko wydobywa na światło dzienne jego heroiczność postawy zachowania i męczeński charakter śmierci. Cały proces był prowadzony od początku do końca drogą męczeństwa. To determinowało całe postępowanie, zaczynając od procesu diecezjalnego, a kończąc na decyzji papieża Franciszka – powiedział ks. Damian Bednarski.

Ks. Jan Macha urodził się 18 stycznia 1914 r. w Chorzowie Starym. W czerwcu 1939 r. przyjął święcenia kapłańskie. W trakcie II wojny światowej prowadził m.in. działalność charytatywną wśród polskich rodzin dotkniętych skutkami okupacji.

W 1941 r. ks. Jan Macha został aresztowany przez gestapo, a rok później stracony w katowickim więzieniu. Jego ciało najprawdopodobniej zostało spalone w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Transmisję z sobotnich uroczystości przeprowadzi TV Trwam.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl