Beatyfikacja polskich męczenników w Peru – 5 grudnia

Beatyfikacja polskich franciszkanów zamordowanych w 1991 r. w Peru: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka oraz włoskiego księdza Alessandra Dordiego, nastąpi 5 grudnia – poinformował o. Jan Maria Szewek, rzecznik krakowskiej prowincji franciszkanów. 

Uroczystość odbędzie się w Chimbote w Peru.

Jak powiedział o. Szewek data i miejsce wyniesienia męczenników na ołtarze zostały zaproponowane podczas zeszłotygodniowego spotkania w Chimbote franciszkanów z peruwiańskiej delegatury z udziałem postulatora generalnego zakonu o. Angelo Paleri, krakowskiego prowincjała o. Jarosława Zachariasza oraz sekretarza generalnego ds. animacji misyjnej o. Jarosława Wysoczańskiego.

„Przed chwilą otrzymaliśmy informację, że prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato zaakceptował ten termin” – mówił o. Szewek.

Po 24 latach od męczeńskiej śmierci naszych współbraci i po blisko 20 latach od rozpoczęcia kanonicznego procesu beatyfikacyjnego doczekaliśmy się decyzji, która bez wątpienia jest ogromnym darem dla Kościoła w Peru, w Polsce i we Włoszech oraz trudnym do przecenienia darem dla zakonu i naszej krakowskiej prowincji – podkreślił krakowski prowincjał o. Jarosław Zachariasz.

Dodał, że 9 sierpnia w Pariacoto nastąpi uroczyste otwarcie grobów męczenników i pobranie ich relikwii.

O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek należeli do krakowskiej prowincji franciszkanów, w której 5 marca rozpocznie się nowenna trwająca przez dziewięć kolejnych miesięcy do 4 grudnia. Podczas spotkania w Chimbote podjęto także decyzję o powołaniu głównego komitetu organizacyjnego, który będzie nadzorował działanie różnych komisji, odpowiedzialnych za przygotowanie uroczystości.

Papież Franciszek 3 lutego zgodził się na beatyfikację polskich franciszkanów jako męczenników. O. Strzałkowski i o. Tomaszek zginęli 9 sierpnia 1991 r. zamordowani przez bojowników maoistowskiego ugrupowania Świetlisty Szlak.

Proces beatyfikacyjny rozpoczął się na szczeblu diecezjalnym w 1996 r. w andyjskim miasteczku Pariacoto w Peru, gdzie pracowali na misji, a od 2002 r. toczyło się postępowanie kanoniczne w Watykanie. Razem z Polakami na ołtarze zostanie wyniesiony włoski ksiądz Alessandro Dordi, zabity kilkanaście dni później przez Świetlisty Szlak w tej samej diecezji. Będą to pierwsi męczennicy w historii Peru.

PAP/RIRM

drukuj