fot. TV Trwam

Ks. bp T. Bronakowski: Walka o wolność i duszę narodu polskiego trwała wiele lat i tak naprawdę trwa do dzisiaj

Zdajemy sobie sprawę, że odzyskanie niepodległości po 123 latach zaborów, to nie kwestia jednego dnia. Walka o wolność narodu polskiego, o utrwalenie, o umocnienie niepodległości, walka o duszę narodu trwała wiele, wiele lat i tak naprawdę trwa do dzisiaj. Dlatego tak istotną sprawą jest stałe pielęgnowanie pamięci historycznej i  wychowanie patriotyczne w naszych rodzinach i szkołach – wskazał ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie Radia Maryja i  TV Trwam.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski przypomniał, że Święto Odzyskania Niepodległości, kieruje myśli do historycznych wydarzeń.

„Do bohaterów Niepodległej, do ich słów i czynów, które stanowią dla nas ważny testament. Zdajemy sobie sprawę, że odzyskanie niepodległości po 123 latach zaborów, to nie kwestia jednego dnia. Walka o wolność narodu polskiego, o utrwalenie, o umocnienie niepodległości, walka o duszę narodu trwała wiele, wiele lat i tak naprawdę trwa do dzisiaj. Dlatego tak istotną sprawą jest stałe pielęgnowanie pamięci historycznej i wychowanie patriotyczne w naszych rodzinach i szkołach. Tak istotną sprawą dla kształtowania tożsamości narodowej jest troska o życie wartościami chrześcijańskimi, o wierność Bogu i Kościołowi świętemu” – zaznaczył przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski.

Gość Radia Maryja i TV Trwam wskazał, że jedną z najwybitniejszych postaci odrodzonej  Polski był generał Józef Haller.

„Generał Haller zwrócił się do zebranych z apelem: »Polacy! Wejrzyjcie w siebie! Dajcie przynajmniej ofiarną pracę dla Polski, dla której ci, którym dziś cześć tu wyrażamy, życie ofiarowali, dając świadectwo, że Polska nie zginęła i zginąć nie może! Idźmy za ich przewodem! Polska i w przyszłości ostać się może tylko jako czuwające a zbrojne obozowisko ludzi ofiarnych i czujnych«. To niezwykle ważne przesłanie dotyczy, kochani, także nas żyjących we współczesnej Polsce. Nasza Ojczyzna może przetrwać jedynie wtedy, gdy my – Polacy, będziemy czuwać jak żołnierze. Gdy będziemy dla niej ofiarnie pracować i gotowi będziemy oddać swoje życie, jeśli zajdzie taka potrzeba” – mówił duchowny.

Warto pamiętać, że ofiarność i czujność to dwa filary, na których musimy budować teraźniejszość i przyszłość niepodległej Polski.

„Jeśli mamy być ofiarni i czujni, to musimy być przede wszystkim trzeźwi. Sam generał Józef Haller był abstynentem i uważał, że odnowa duchowa, odnowa moralna poszczególnych ludzi, jak i całego narodu zależy od rozwoju ruchu abstynenckiego. Był człowiekiem głęboko wierzącym, rozmodlonym, kochającym Matkę Bożą. Szczególnie mocno związany był z Jasną Górą” – dodał ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że to ważna dla nas wskazówka, byśmy potrafili zjednoczyć się we wspólnym działaniu dla dobra naszej Ojczyzny.

„Abyśmy nie ulegali szkodliwym ideologiom, wywrotowym hasłom, niemającym nic wspólnego z naszym chrześcijańskim dziedzictwem. Abyśmy w spokoju i w jedności potrafili z odwagą i determinacją iść drogą ku trzeźwości naszego narodu. Bo przecież trzeźwość, jak z mocą nauczał bł. kard. Stefan Wyszyński, jest polską racją stanu. Co to znaczy polska racja stanu?” – wskazał duchowny.

Na zakończenie ks. bp Tadeusz Bronakowski dodał, że bł. Prymas jest dla nas szczególnym wzorem umiłowania Ojczyzny.

„Świadczy o tym jego życie, świadczą o tym jego słowa, to wszystko, co czynił dla Kościoła w Polsce i dla naszego narodu. On cierpliwie przez wszystkie lata życia tłumaczył rodakom, że dobro Rzeczpospolitej powinno być dobrem najwyższym. To »dobro Rzeczpospolitej«, jak mówił bł. kard. Wyszyński, jest w każdym z nas bez żadnego wyjątku – w rodzicach, w dzieciach, w »maleństwach patrzących ufnymi oczami« na dorosłych. Jesteśmy wszyscy za siebie odpowiedzialni. Jesteśmy zobowiązani do służby temu narodowi, w którym przyszło nam żyć.  Jeśli naprawdę zależy nam na dobru Polski, uczmy się »patrzeć daleko w przyszłość«. Kierujmy się zawsze szczerym pragnieniem »jej istnienia i pomyślności – nie tylko dziś, ale i w przyszłości« (bł. kard. Stanisław Wyszyński)” – przypomniał przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl