Ks. abp. W. Depo dla „Naszego Dziennika”: Miarą demokracji jest prawo do życia każdego dziecka

Nie chodzi tylko o samą ustawę „Zatrzymaj aborcję”, ale o wychowanie nowego pokolenia ludzi, którzy będą uznawać prawo do życia każdego człowieka – mówił w wywiadzie dla „Naszego Dziennika” ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Sejmowa Komisji Polityki Społecznej i Rodziny odwołała dwa ostatnie posiedzenia, podczas których miała się zająć projektem obywatelskim „Zatrzymaj aborcję”. Politycy Prawa i Sprawiedliwości po raz kolejny usprawiedliwiali się utrzymaniem zgody społecznej. Ks. abp Wacław Depo podkreślił jednak, iż norma etyczna „nie zabijaj” nie funkcjonuje tylko w Kościele.

„Takie myślenie było właściwe wcześniejszym totalitaryzmom, które oddzielając sprawy państwowe od spraw etycznych, doprowadziły do ludobójstwa w Niemczech hitlerowskich czy Rosji sowieckiej. Jeśli słyszymy dziś na tych „czarnych marszach” bardzo przykre argumenty, że ktoś ma się urodzić bez rąk, bez nóg, bez mózgu, jest to – krótko mówiąc – spojrzenie ludobójcze. Badania prenatalne mają służyć człowiekowi, a nie selekcji na tych, którzy mają żyć i mają nie żyć” – powiedział ks. Arcybiskup w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.

Metropolita częstochowski zaznaczył również, że nie chodzi tylko o samą ustawę „Zatrzymaj aborcję”, ale o „wychowanie nowego pokolenia ludzi, którzy będą uznawać prawo do życia każdego człowieka”.

„Miarą demokracji jest prawo do życia każdego dziecka, a nie uchwalanie takich czy innych kategorii czasowych – miesięcznych czy tygodniowych, kiedy prawo >>zabijaj<< można wprowadzić” – wskazał.

Nie możemy wycofać się do pozycji czekania na czas korzystniejszy do poszerzenia ochrony życia – akcentował duchowny.

– Dziś ludzie w większości w Polsce wiedzą, że aborcja jest zbrodnią – doszliśmy do takiej świadomości. Tak myśli większość Polaków. Grupa, która opowiada się za prawem do zabijania, jest krzykliwa, posiada dobrze zorganizowane zaplecze medialne i stoją za nią siły antyewangeliczne i antykościelne w świecie. (…) Przygotowane są pewne działania ogólnoświatowe, które są parawanem takich organizacji, które mają prawo wyboru, ale nie wyboru niemoralności stojącej w sprzeczności z etyką ogólnoludzką, a ona każe wybierać dobro, a nie czynić zła – tłunaczył ks. abp Wacław Depo.

Całość wywiadu w środowym „Naszym Dzienniku”.

Nasz Dziennik/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl