[TYLKO U NAS] E. Kowalewska: Jeśli Irlandczycy nie ochronią 8. poprawki – będzie można wprowadzić aborcję nawet aż do porodu

Jeżeli Irlandczycy nie ochronią 8. poprawki do konstytucji, to dziecko poczęte straci podmiotowość prawną. Praktycznie będzie można wprowadzić aborcję nawet po późnego okresu – aż do porodu – wskazała w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja Ewa Kowalewska, dyrektor Human Life International Polska.

W Irlandii rozpoczęło się referendum ws. liberalizacji przepisów dotyczących tzw. aborcji. Obecnie w tamtejszej konstytucji znajduje się zapis, zrównujący prawo do życia kobiet w ciąży i nienarodzonych dzieci. Irlandczycy mają dziś zdecydować, czy uchylić ten przepis. Uprawnionych do głosowania jest 3 miliony 200 tys. osób [czytaj więcej].

Ewa Kowalewska, dyrektor Human Life International Polska, apeluje do Polaków, by – jeśli mogą – wzięli udział w referendum i zagłosowali za życiem.

– Sprawa tocząca się w Irlandii jest bardzo ważna. Jeżeli nie ochronią 8. poprawki, to dziecko poczęte straci podmiotowość prawną. Praktycznie będzie można wprowadzić aborcję nawet po późnego okresu – aż do porodu. Tak czy inaczej, jest olbrzymia modlitwa, oni trwają od 40 dni na Górze Świętego Patryka, non stop się modlą i proszą cały świat o różaniec w intencji Irlandii. My też się w to włączamy, a więc wielka prośba, aby teraz modlić się za Irlandię, być z Irlandią, a kto może iść głosować – bo ma obywatelstwo irlandzkie – żeby na pewno to zrobił – akcentowała Ewa Kowalewska.

Według przepisów tzw. aborcja jest w Irlandii nielegalna poza wprowadzonym w 2013 r. wyjątkiem. Chodzi o przypadki bezpośredniego życia kobiety.

Jeśli Irlandczycy zgodzą się na dalszą reformę, kompetencje w tej sprawie przejmie parlament. Tamtejszy rząd planuje wprowadzić tzw. aborcję na życzenie do 12. tygodnia życia dziecka.

Lokale wyborcze będą czynne do godz. 22.00 (czasu lokalnego). Po zakończeniu będą ogłoszone sondaże exit polls. Wyniki referendum spodziewane są jutro po południu.

RIRM

drukuj