Dr P. Sałek: Pytanie referendalne o wyprzedaży majątku narodowego dotyczy także lasów. U nas las jest otwarty, a w innych krajach UE czasami za wstęp do lasu trzeba płacić

Pytanie referendalne o wyprzedaży majątku narodowego, gdzie trzeba postawić krzyżyk „nie”, dotyczy także lasów. Lasów, czyli tego, co jest związane z naszą tożsamością, kulturą i dotyczy jednej trzeciej kraju. (…) U nas las jest powszechny, dostępny, otwarty, a jednocześnie w innych krajach Unii Europejskiej czasami za wstęp do lasu trzeba po prostu płacić. O to także 15 października trzeba zadbać – przekonywał dr inż. Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju, w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Para prezydencka we wtorek w nadleśnictwie Suchedniów (w województwie świętokrzyskim) wzięła udział w 5. edycji ogólnopolskiej akcji sadzenia drzew #sadziMY. [czytaj więcej]

– To bardzo ważna akcja. Szalenie istotna z punktu widzenia ekologicznej edukacji przyrodniczej i leśnej, dlatego że dzisiaj nasze dobro narodowe, jakim są Lasy Państwowe, trzeba wzmacniać w sferze organizacyjnej i instytucjonalnej. (…) Jest to akcja cykliczna, która odbywa się pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Pan prezydent wspólnie z małżonką sadzili las w nadleśnictwie Suchedniów. (…) To był realny wkład pary prezydenckiej w działania prośrodowiskowe i zwiększania lesistości naszego kraju. (…) Pan prezydent uważa, że model gospodarki leśno-przyrodniczej, który jest realizowany w Polsce, jest modelem najlepszym – w myśl hasła zrównoważonego rozwoju, gdzie Lasy Państwowe, wypełniając swoje funkcje przyrodnicze i turystyczne, dbają o polską przyrodę – oznajmił dr inż. Paweł Sałek.

Gość „Aktualności dnia” zaznaczył, że Lasy Państwowe są dumą narodową Polaków. Dodał, że wszyscy wspólnie z nich korzystamy i powinniśmy o nie zadbać.

– Dzisiaj Lasy Państwowe to nie tylko pozyskanie drewna, ale też wszystkie funkcje związane z ochroną przyrody. To jest bardzo ważne i trzeba to podkreślać, bo bardzo często w stosunku do leśników są różnego rodzaju zastrzeżenia, że wycinają las, nie dbają o przyrodę. W zasadzie dzięki tej grupie zawodowej udało się utrzymać cały system jednej trzeciej kraju, bo tyle zajmują lasy, w dobrej kondycji. Lasy Państwowe są największą firmą przyrodniczo-leśną w Europie. To jest nasza duma narodowa, bo wszyscy korzystamy z lasów. (…) Trzeba z tych dóbr korzystać w sposób bardzo odpowiedzialny, aby mogły one zostać dla następnych pokoleń – podkreślał gość audycji.

Dr inż. Paweł Sałek w kontekście Lasów Państwowych nawiązał do pierwszego pytania, jakie ma zostać zadane w referendum, które odbędzie się 15 października. Brzmi ono następująco: „Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?”.

– Pytanie referendalne o wyprzedaży majątku narodowego, gdzie trzeba postawić krzyżyk „nie”, dotyczy także lasów. Lasów, czyli tego, co jest związane z naszą tożsamością, kulturą i dotyczy jednej trzeciej kraju. To pytanie referendalne trzeba mieć także na względzie, aby dobro narodowe, którym są Lasy Państwowe, absolutnie zachować we władztwie państwa. Z punktu widzenia obronnego, ekologicznego i gospodarczego, a także z wielu innych kwestii, jest sprawą kluczową. (…) U nas las jest powszechny, dostępny, otwarty, a jednocześnie w innych krajach Unii Europejskiej czasami za wstęp do lasu trzeba po prostu płacić. O to także 15 października trzeba zadbać– przekonywał doradca prezydenta.

Zdaniem rozmówcy Radia Maryja decyzje podejmowane przez instytucje unijne stanowią zagrożenie dla lasów w Polsce.

– W ostatnich latach, a szczególnie w ostatnich miesiącach, mamy do czynienia z masowym i powszechnym realizowaniem koncepcji przejmowania kompetencji państw członkowskich przez instytucje Unii Europejskiej. (…) Leśnictwo jest wyłączone z kompetencji wspólnotowych. Jest próba przejęcia tego sektora przez tzw. ochronę przyrody albo przez ochronę środowiska. (…) Zmierzamy w kierunku nie państw narodowych w ramach wspólnoty europejskiej, tylko jakiegoś super-państwa. (…) Państwa członkowskie tracą kontrolę nad różnymi sferami swoich działalności – zauważył dr inż. Paweł Sałek.

Całą rozmowę z dr. inż. Pawłem Sałkiem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl