
Dr P. Sałek: Pytanie referendalne o wyprzedaży majątku narodowego dotyczy także lasów. U nas las jest otwarty, a w innych krajach UE czasami za wstęp do lasu trzeba płacić
Pytanie referendalne o wyprzedaży majątku narodowego, gdzie trzeba postawić krzyżyk „nie”, dotyczy także lasów. Lasów, czyli tego, co jest związane z naszą tożsamością, kulturą i dotyczy jednej trzeciej kraju. (…) U nas las jest powszechny, dostępny, otwarty, a jednocześnie w innych krajach Unii Europejskiej czasami za wstęp do lasu trzeba po prostu płacić. O to także 15 października trzeba zadbać – przekonywał dr inż. Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju, w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.
Para prezydencka we wtorek w nadleśnictwie Suchedniów (w województwie świętokrzyskim) wzięła udział w 5. edycji ogólnopolskiej akcji sadzenia drzew #sadziMY. [czytaj więcej]
Na terenie Nadleśnictwa Suchedniów (woj. świętokrzyskie) Prezydent @AndrzejDuda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział w V edycji ogólnopolskiej akcji sadzenia drzew #sadziMY.
Wraz z Parą Prezydencką udział w akcji wzięli Z-ca Szefa KPRP @_piotrcwik oraz Doradca… pic.twitter.com/2fPCbbs1mm
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) October 3, 2023
– To bardzo ważna akcja. Szalenie istotna z punktu widzenia ekologicznej edukacji przyrodniczej i leśnej, dlatego że dzisiaj nasze dobro narodowe, jakim są Lasy Państwowe, trzeba wzmacniać w sferze organizacyjnej i instytucjonalnej. (…) Jest to akcja cykliczna, która odbywa się pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Pan prezydent wspólnie z małżonką sadzili las w nadleśnictwie Suchedniów. (…) To był realny wkład pary prezydenckiej w działania prośrodowiskowe i zwiększania lesistości naszego kraju. (…) Pan prezydent uważa, że model gospodarki leśno-przyrodniczej, który jest realizowany w Polsce, jest modelem najlepszym – w myśl hasła zrównoważonego rozwoju, gdzie Lasy Państwowe, wypełniając swoje funkcje przyrodnicze i turystyczne, dbają o polską przyrodę – oznajmił dr inż. Paweł Sałek.
Gość „Aktualności dnia” zaznaczył, że Lasy Państwowe są dumą narodową Polaków. Dodał, że wszyscy wspólnie z nich korzystamy i powinniśmy o nie zadbać.
– Dzisiaj Lasy Państwowe to nie tylko pozyskanie drewna, ale też wszystkie funkcje związane z ochroną przyrody. To jest bardzo ważne i trzeba to podkreślać, bo bardzo często w stosunku do leśników są różnego rodzaju zastrzeżenia, że wycinają las, nie dbają o przyrodę. W zasadzie dzięki tej grupie zawodowej udało się utrzymać cały system jednej trzeciej kraju, bo tyle zajmują lasy, w dobrej kondycji. Lasy Państwowe są największą firmą przyrodniczo-leśną w Europie. To jest nasza duma narodowa, bo wszyscy korzystamy z lasów. (…) Trzeba z tych dóbr korzystać w sposób bardzo odpowiedzialny, aby mogły one zostać dla następnych pokoleń – podkreślał gość audycji.
Dr inż. Paweł Sałek w kontekście Lasów Państwowych nawiązał do pierwszego pytania, jakie ma zostać zadane w referendum, które odbędzie się 15 października. Brzmi ono następująco: „Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?”.
– Pytanie referendalne o wyprzedaży majątku narodowego, gdzie trzeba postawić krzyżyk „nie”, dotyczy także lasów. Lasów, czyli tego, co jest związane z naszą tożsamością, kulturą i dotyczy jednej trzeciej kraju. To pytanie referendalne trzeba mieć także na względzie, aby dobro narodowe, którym są Lasy Państwowe, absolutnie zachować we władztwie państwa. Z punktu widzenia obronnego, ekologicznego i gospodarczego, a także z wielu innych kwestii, jest sprawą kluczową. (…) U nas las jest powszechny, dostępny, otwarty, a jednocześnie w innych krajach Unii Europejskiej czasami za wstęp do lasu trzeba po prostu płacić. O to także 15 października trzeba zadbać– przekonywał doradca prezydenta.
Zdaniem rozmówcy Radia Maryja decyzje podejmowane przez instytucje unijne stanowią zagrożenie dla lasów w Polsce.
– W ostatnich latach, a szczególnie w ostatnich miesiącach, mamy do czynienia z masowym i powszechnym realizowaniem koncepcji przejmowania kompetencji państw członkowskich przez instytucje Unii Europejskiej. (…) Leśnictwo jest wyłączone z kompetencji wspólnotowych. Jest próba przejęcia tego sektora przez tzw. ochronę przyrody albo przez ochronę środowiska. (…) Zmierzamy w kierunku nie państw narodowych w ramach wspólnoty europejskiej, tylko jakiegoś super-państwa. (…) Państwa członkowskie tracą kontrolę nad różnymi sferami swoich działalności – zauważył dr inż. Paweł Sałek.
Całą rozmowę z dr. inż. Pawłem Sałkiem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].
radiomaryja.pl