fot. PAP/Waldemar Deska

Ks. abp J. Guzdek na Jasnej Górze: Budować wspólne dobro na fundamencie prawdy i odpowiedzialności

Obyśmy nie pytali, co możemy otrzymać od Matki Ojczyzny, ale raczej co my możemy jej dać; obyśmy potrafili budować wspólne dobro na fundamencie prawdy i odpowiedzialności – mówił w niedzielnych rozważaniach podczas Apelu Jasnogórskiego administrator apostolski Ordynariatu Polowego ks. abp Józef Guzdek.

Wieczorna modlitwa zwieńczyła niedzielne obchody święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz Święta Wojska Polskiego na Jasnej Górze. W wyjątkowej oprawie, zapewnionej przez wojskową kompanię honorową, modlitwę rozpoczęło odśpiewanie hymnu narodowego i „Bogurodzicy”, a zakończyła pieśń „Boże coś Polskę”. Po Apelu na jasnogórskich błoniach oddano armatnie salwy honorowe.

W modlitwie uczestniczył m.in. szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak oraz inni wysocy rangą przedstawiciele polskiej armii.

W rozważaniach apelowych ks. abp Józef Guzdek nawiązał do obchodzonej w niedzielę 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej, podkreślając, iż jej bohaterowie „wsparci bożą łaską i orędownictwem Matki Bożej, w czasie dziejowej próby zdali egzamin wierności ojczyźnie – obronili Polskę i Europę przez zalewem strasznej ideologii”.

„Jeśli myślą powracamy do przeszłości, to w tym celu, aby nie powtarzać błędów naszych ojców; ale naśladować ich cnoty i zalety, które prowadziły do zwycięstwa w toczonych bitwach i przyczyniały się do tego, aby Polska rosła w siłę, a jej dzieciom żyło się lepiej i dostatniej” – mówił biskup polowy, który na początku września kanonicznie obejmie urząd metropolity białostockiego.

„Pomagaj (Maryjo) wszystkim odpowiedzialnym za dziś i jutro naszej ojczyzny. Niech wspólnie, zasiadając przy jednym stole, na drodze dialogu szukają rozwiązania wszelkich problemów, i niech wspólnie cieszą się z każdego sukcesu, z każdego dobra, które rodzi się ze wzajemnego szacunku i harmonijnej współpracy” – apelował ksiądz Arcybiskup.

W swoim modlitewnym rozważaniu duchowny zwrócił uwagę, iż „Jezus miłował swój naród w sposób dojrzały i odpowiedzialny, nikogo nie wykluczał; wielokrotnie narażając się swoim rodakom piętnował ich wady i grzechy” oraz stawiał im za wzór wiary i prawego życia przedstawicieli innych narodów.

„Prosimy cię, abyśmy oczekując, a nawet domagając się poszanowania tego, co polskie, narodowe i bliskie naszemu sercu, jednocześnie naśladowali Jezusa w jego życzliwej otwartości i szacunku dla wszystkich ludzi” – mówił ks. abp Józef Guzdek.

Metropolita białostocki przypomniał, że od ponad sześciu wieków Polacy przychodzą na Jasną Górę, gdzie – jak mówił – „bije źródło wolności i nadziei na lepsze jutro”.

„Stąd nasi ojcowie czerpali siły do przemiany swojego życia, wyrwania się zniewoli grzechów i nałogów; tu zyskiwali siły do stawania w obronie świętej wiary i najgłębsze religijne motywacje do walki o wolność i niepodległość naszej ojczyzny” – podkreślił.

Ksiądz Arcybiskup prosił, by Matka Boża była „wzorem i natchnieniem dla matek i ojców, nauczycieli i wychowawców, harcerzy i skautów, oraz tych wszystkich, od których zależy wychowanie religijne i patriotyczne kolejnych pokoleń Polaków”.

„Wspieraj formację patriotyczną w szeregach Wojska Polskiego i służb mundurowych. Obyśmy nie pytali, co możemy otrzymać od Matki Ojczyzny, ale raczej co my możemy jej dać (…). Obyśmy potrafili budować wspólne dobro na fundamencie prawdy i odpowiedzialności” – wskazał arcybiskup.

Główne uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zgromadziły w niedzielę na Jasnej Górze wielu wiernych. Rozpoczętej przed południem uroczystej sumie pontyfikalnej na jasnogórskich błoniach przewodniczył metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo.

Każdego roku na święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wędruje na Jasną Górę wielu pielgrzymów – według danych częstochowskiego sanktuarium, w ciągu minionych 10 dni przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę przybyły 63 piesze pielgrzymki, a w nich ok. 39 tys. pątników.

Obchodzone od piątego wieku święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny należy do najważniejszych świąt maryjnych i największych wydarzeń na Jasnej Górze. W polskiej tradycji nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia podczas nabożeństw święci się kwiaty i zioła, modląc się o błogosławieństwo dla pól i plonów.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl