fot. kalwaria.eu/

Małopolska: Rozpoczął się kalwaryjski odpust Wniebowzięcia NMP

Msza św. oraz procesja Boleści Matki Bożej z bazyliki do kaplicy Domku Matki Bożej zainaugurowały w niedzielę uroczystości odpustu Wniebowzięcia Matki Bożej w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Kulminacja nastąpi za tydzień.

Rokrocznie uroczystości w sanktuarium, będącym duchową stolicą Małopolski, gromadzą dziesiątki tysięcy wiernych.

Uroczystej Mszy św. inaugurującej obchody przewodniczył zwierzchnik Bernardynów o. Teofil Czarniak. W homilii przypomniał bolesne momenty z życia Maryi, które zapowiadały mękę Jezusa. Podkreślił, że w trudnych momentach nie koncentrowała się ona na sobie.

„Maryja idzie w ślad za synem i stara się go umocnić w misji zbawienia świata. Dzisiaj i my pójdziemy z Maryją dróżkami jej syna” – mówił.

O. Teofil Czarniak zachęcał wiernych, by patrzyli na osobiste krzyże w świetle wiary Maryi oraz „uczyli się akceptacji, mądrości i męstwa w znoszeniu tego, co spotyka człowieka, a co często jest ciężkie do przyjęcia”.

Po Mszy św. wierni przeszli w procesji Boleści NMP do Domku Matki Bożej na kalwaryjskich dróżkach. Towarzyszyła im miejska orkiestra dęta z Kalwarii Zebrzydowskiej. Niedzielne uroczystości zwieńczyły nieszpory.

Odpust potrwa do przyszłej niedzieli. Kustosz kalwaryjskiego sanktuarium o. Konrad Cholewa podkreślił, że przez cały tydzień pątnicy będą „patrzeć na figurę Matki Bożej Bolesnej, Zaśniętej oraz Wniebowziętej”. Zachęcał, by wierni z „ufnością powierzali swoje prośby Matce Boga”.

W czwartek wierni będą uczestniczyli w Dniu Misyjnym. Wieczorem będą się modlili w intencji Kościoła, papieża i misjonarzy. Piątek to dzień odpustu Matki Bożej Kalwaryjskiej. Główne uroczystości odbędą się przy kaplicy Domku Matki Bożej.

„Procesji Pogrzebu Maryi, którą poprzedzą nieszpory, będą przewodniczyli ordynariusz diecezji koszedarskiej na Litwie ks. bp Jonas Ivanauskas oraz ks. abp Marek Jędraszewski. Przy kościele Grobu Matki Boże będzie celebrowana Eucharystia” – zapowiedział rzecznik sanktuarium o. Tarsycjusz Bukowski.

Sobota będzie Dniem Młodych.

„Kalwaryjski Dzień Młodych jest czasem modlitwy o nowe powołania kapłańskie i zakonne” – zaznaczył o. Tarsycjusz Bukowski. Wieczorem na Górze Ukrzyżowania odprawione zostanie nabożeństwo, po którym wierni ze świecami przejdą w procesji światła. Na placu przed bazyliką sprawowana będzie Msza św., której będzie przewodniczyć biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej ks. bp Janusz Mastalski.

W przyszłą niedzielę odbędą się centralne uroczystości odpustowe.

„O godz. 6.00 będzie sprawowana Msza św. przy kościele Grobu Matki Bożej, po której rozpocznie się procesja Wniebowzięcia Matki Bożej. Suma pontyfikalna pod przewodnictwem metropolity lwowskiego ks. abp. Mieczysława Mokrzyckiego, z udziałem ks. abpa Marka Jędraszewskiego, będzie celebrowana o godz. 11.00 przy ołtarzu polowym. Uroczystości zwieńczą wieczorem nieszpory oraz procesja z figurą Matki Bożej Wniebowziętej” – powiedział rzecznik sanktuarium.

Początki odpustu sięgają XVII w., gdy powstał kalwaryjski klasztor Bernardynów. Skromna początkowo procesja Pogrzebu i Chwały Matki Bożej w święto Wniebowzięcia szybko się rozrosła. W połowie XVII w. Bernardyni urządzali już dwie procesje: 13 sierpnia w dniu pogrzebu Matki Bożej oraz 15 sierpnia. Po pierwszym rozbiorze Polski z dróżek kalwaryjskich zniknęły elementy militarne. Zaczęły natomiast występować asysty z różnych miejscowości. Jest ich kilkadziesiąt. Rozkwit obrzędów związanych z Wniebowzięciem przypada na XX w.

Główne uroczystości w Kalwarii Zebrzydowskiej obecnie odbywają się w pierwszą niedzielę po 15 sierpnia. To tradycja od czasów ks. kard. Karola Wojtyły, który jako metropolita krakowski zawsze uczestniczył w uroczystościach Wniebowzięcia na Jasnej Górze w Częstochowie. Chciał jednak też pielgrzymować do Kalwarii. Dlatego zaproponował, by Bernardyni przenieśli odpust.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej zostało ufundowane na początku XVII w. przez rodzinę Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem Bernardynów wybudowano dróżki przypominające kompozycją miejsca święte w Jerozolimie.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl