fot. twitter.com/KancelariaSejmu

W ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej do tamtejszych DPS-ów trafi 55 mln zł

55 mln zł trafi do małopolskich Domów Pomocy Społecznej – to element Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej.

Wprowadzony pakiet społeczny zakłada m.in. wsparcie małopolskich placówek opieki całodobowej i zakup środków ochrony osobistej. Wsparcie ma także zapewnić mieszkańcom, pacjentom i personelowi placówek miejsce do noclegu czy izolacji.

– To będzie przede wszystkim, ogólnie mówiąc, pomoc skierowana do ośrodków opieki całodobowej – wskazał Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego.

Pakiet zakłada wprowadzenie czterech modułów.

– Pierwszy moduł w ramach pakietu społecznego to kwota 18 mln złotych w ramach grantu w wysokości od 10 do 250 tys. zł, w ramach którego będzie można zakupić środki ochrony osobistej, wykonać drobne prace modernizacyjne w obiektach, ale również zadbać o to, aby miejsca kwarantanny były zabezpieczone – wyjaśnił Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa małopolskiego.

W ramach drugiego modułu 94 Domy Pomocy Społecznej w województwie będą mogły skorzystać z pomocy finansowej dla pracowników, którzy bezpośrednio pracują z podopiecznymi. Trzeci etap to moduł ewakuacyjny.

– Przygotowujemy środki na poziomie 8 mln złotych, po to, że jak dojdzie do sytuacji, jaka była w Bochni, kiedy trzeba ewakuować, odciąć ognisko Covid-19 z miejsca, to tak jak z pożarem – albo go gasimy, albo odcinamy ogień, aby się nie rozpowszechniał – tłumaczył Łukasz Smółka.

Kolejne 3 mln złotych w ramach czwartego etapu pozwolą wesprzeć pracowników instytucji pomocy społecznej poprzez zakup środków ochrony osobistej. Pozwolą też na zakup sprzętu i materiałów niezbędnych do przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się Covid-19.

– Każdy z tych modułów zaplanowany został po to, aby stworzyć bardzo kompleksowy pakiet wsparcia dla naszych mieszkańców Małopolski, tych szczególnie narażonych na Covid-19 – oznajmiła Wioletta Wilimska, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie.

Na cały pakiet społeczny województwo przeznaczy ponad 55 mln złotych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl