Fot. Sedes Sapientiae/ @VaticanNewsPL

Ks. abp Antonio Guido Filipazzi został mianowany Nuncjuszem Apostolskim w Polsce

Ojciec Święty Franciszek mianował Nuncjuszem Apostolskim w Polsce ks. abp. Antonio Guido Filipazziego, dotychczasowego Nuncjusza Apostolskiego w Nigerii. Decyzję Papieża ogłosiła dziś Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Ks. abp Antonio Guido Filipazzi urodził się 8 października 1963 r. w Melzo we Włoszech. Święcenia kapłańskie otrzymał 10 października 1987 r. Inkardynowany został do diecezji Ventimiglia – San Remo. Po uzyskaniu doktoratu z prawa kanonicznego, został skierowany do pracy dyplomatycznej przy Stolicy Apostolskiej w dniu 1 lipca 1992 r.

Pracował na placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej na Sri Lance, w Austrii, w Niemczech oraz w sekcji ds. relacji z państwami Sekretariatu Stanu.

Dnia 8 stycznia 2011 r. został mianowany Nuncjuszem Apostolskim i podniesiony do godności arcybiskupiej (abp tytularny Sutri). 5 lutego 2011 r. otrzymał święcenia biskupie. 23 marca 2011 r. został wyznaczony Nuncjuszem Apostolskim w Indonezji. 26 kwietnia 2017 r. mianowano go Nuncjuszem Apostolskim w Nigerii. 24 października 2017 r. został ustanowiony Stałym Przedstawicielem przy Wspólnocie Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS/ CEDEAO).

Ks. abp Antonio Guido Filipazzi 8 sierpnia 2023 r. został mianowany 74. Nuncjuszem Apostolskim w Polsce. Zna język francuski, angielski i niemiecki.

„Nominacja była niespodzianką. Propozycja została mi złożona niespodziewanie. Potem miałem kilka tygodni, aby docenić tę decyzję Ojca Świętego. Przyjąłem tę nominację z radością i oczywiście z lekkim niepokojem, ponieważ zaczynamy wszystko od nowa. Jest też trochę smutku z powodu opuszczenia Nigerii, gdzie w ciągu sześciu lat zbudowaliśmy tak wiele relacji i mam nadzieję, że wykonaliśmy dobrą pracę” – zaznaczył 59-letni ks. abp Antonio Guido Filipazzi.

Nowy nuncjusz apostolski w Polsce powiedział Vatican News i Radiu Watykańskiemu, że wzrastał ze świętym Janem Pawłem II.

„Jako bardzo młody ksiądz, rok po święceniach kapłańskich, odbyłem pielgrzymkę do Polski w 1988 roku, a więc jeszcze przed upadkiem muru berlińskiego. Pielgrzymowałem do sanktuarium na Jasnej Górze. Odwiedziłem miejsce śmierci św. Maksymiliana Kolbego w Auschwitz i inne miejsca. To było moje pierwsze doświadczenie, które na zawsze pozostanie dla mnie wspaniałym wspomnieniem” – wskazał.

„Potem, kiedy byłem w nuncjaturze w Wiedniu jako współpracownik, spotkałem tam siostry boromeuszki z Trzebnicy. Więc mieliśmy Polskę w domu. Miałem okazję z nuncjuszem pojechać do Trzebnicy, a także do Wrocławia. Mogę powiedzieć, że wzrastałem ze św. Janem Pawłem II” – dodał.

„Kiedy został wybrany na Papieża, byłem w niższym seminarium. Dorastałem w czasie jego pontyfikatu. Kościół w Polsce proszę przede wszystkim o modlitwę do Ducha Świętego, który daje łaski. Trudno jest być w miejscu bez znajomości języka, a język polski nie należy do najłatwiejszych. Módlcie się więc także o tę małą rzecz, ale ważną dla wzajemnego poznania i komunikacji” – powiedział nowy ambasador Watykanu w Warszawie.

Nuncjatura Apostolska w Polsce/BP KEP/Vatican News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl