fot. PAP/Leszek Szymański

Nuncjusz apostolski ks. abp A. G. Filipazzi: Życzymy Polsce i wszystkim krajom świata pokoju i zgody

Pokój i zgoda są dobrami, których my, ambasadorowie, życzymy Polsce i wszystkim krajom świata na początku nowego roku – powiedział nuncjusz apostolski w Polsce, ks. abp Antonio Guido Filipazzi, podczas spotkania noworocznego w Pałacu Prezydenckim.

Ks. abp Antonio Guido Filipazzi wziął udział w noworocznym spotkaniu Korpusu Dyplomatycznego z prezydentem Andrzejem Dudą i jego małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, które odbyło się w środę w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

W swoim przemówieniu zaznaczył, że właściwie rozumiana i praktykowana dyplomacja „jest i musi pozostać służbą”.

„Ufamy, że nasza codzienna praca, która każe nam z uwagą i szacunkiem przyglądać się temu, co dzieje się w polskim społeczeństwie, przyczyni się także do budowania atmosfery pokoju i zgody zarówno w Polsce, jak i między Polską a innymi członkami rodziny narodów. I to jest właśnie nasze najszczersze życzenie dla Polski na 2024 rok i na zawsze: pokój i zgoda” – podkreślił.

Zdaniem duchownego pokój i zgoda to „wartości konieczne, które muszą zaistnieć na wszystkich płaszczyznach, począwszy od poziomu indywidualnych sumień, a skończywszy na poziomie globalnym, obejmując po drodze rodziny, grupy społeczne i Państwo we wszystkich jego przejawach”.

„Niestety, ten nowy rok rozpoczął się bez położenia kresu wojnom i wrogości, które naznaczyły przebieg roku 2023 w różnych częściach świata” – stwierdził ks. abp Antonio Guido Filipazzi.

Przypomniał słowa papieża Franciszka skierowane do korpusu dyplomatycznego 8 stycznia 2024 roku.

„Świat przeżywa okres coraz większej liczby konfliktów, które powoli przekształcają to, co wielokrotnie nazywałem >>trzecią wojną światową w kawałkach<<, w prawdziwy i w pełnym tego słowa znaczeniu konflikt globalny” – przypomniał słowa Ojca Świętego ks. abp Antonio Guido Filipazzi.

„Pozostaje nam zatem życzyć drogiemu narodowi polskiemu, aby zawsze omijała go plaga wojny i niezgody we wszystkich jej przejawach” – mówił.

Nuncjusz apostolski zaznaczył, że pojawiające się obawy o utratę pokoju i zgody nie powinny sprawić, że „stracimy z oczu pewne pozytywne znaki i zalążki dobra”, które „dostrzegamy zarówno w Polsce, jak i w różnych częściach świata”.

„Te dobre i ważne elementy, które dają nam nadzieję i zachęcają do wysiłków na rzecz budowania lepszej przyszłości, muszą być przez nas rozpoznawane, należycie uwzględniane, strzeżone i pielęgnowane z wielkim zaangażowaniem, z nieustannym poszukiwaniem tego, co łączy i buduje na gruncie prawdy, dobra i sprawiedliwości” – dodał ks. abp Antonio Guido Filipazzi.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl