fot. twitter.com/EpiskopatNews

Nuncjatura apostolska: nuncjusz ks. abp Antonio Guido Filipazzi przybył do Polski

Nowy nuncjusz apostolski w Polsce, ks. abp Antonio Guido Filipazzi, przybył w czwartek do Warszawy. Funkcje dyplomatyczne podejmie po złożeniu listów uwierzytelniających na ręce Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – poinformowała nuncjatura apostolska w Polsce.

Papież Franciszek 8 sierpnia mianował nuncjuszem apostolskim w Polsce ks. abp. Antonio Guido Filipazziego, dotychczasowego nuncjusza w Nigerii. Zastąpi on ks. abp. Salvatore Pennacchio.

„W dniu dzisiejszym przybył do Polski ks. abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski, i podjął swoje obowiązki wobec Kościoła w Polsce” – napisała w czwartek w komunikacie nuncjatura apostolska w Polsce.

Zapowiedziano w nim, że w najbliższym czasie, po złożeniu listów uwierzytelniających prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, podejmie też swoje funkcje dyplomatyczne.

Ks. abp Antonio Guido Filipazzi urodził się 8 października 1963 r. w Melzo, we Włoszech. Święcenia kapłańskie otrzymał 10 października 1987 r., po czym rozpoczął pracę w diecezji Ventimiglia – San Remo.

Uzyskał doktorat z prawa kanonicznego, po czym 1 lipca 1992 r. został skierowany do pracy dyplomatycznej przy Stolicy Apostolskiej. Pracował na placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej na Sri Lance, w Austrii, w Niemczech i w sekcji ds. relacji z państwami Sekretariatu Stanu.

8 stycznia 2011 r. został mianowany nuncjuszem apostolskim i podniesiony do godności arcybiskupiej – został arcybiskupem tytularnym diecezji Sutri. Święcenia biskupie przyjął 5 lutego 2011 r. Od 3 marca 2011 r. pełnił funkcję nuncjusza apostolskiego w Indonezji, a od 26 kwietnia 2017 r. był nuncjuszem w Nigerii.

Oprócz włoskiego zna również francuski, angielski i niemiecki.

PAP

drukuj