fot. jasnagora.com

Kresowianie pielgrzymowali na Jasną Górę

Kresowianie w obronie godności Polski i polskiej racji stanu – to hasło niedzielnego 23. Światowego Zjazdu i Pielgrzymki Kresowian na Jasną Górę. Doroczne spotkanie to przypomnieniem rocznicy ludobójstwa na polskich Kresach Wschodnich.

Uczestnicy spotkania wzięli udział we Mszy świętej w intencji wypędzonych, poległych i pomordowanych na Wschodzie. Następnie rozpoczęło się Forum Kresowe dotyczące m.in. propagowania narodowej pamięci o Kresach i analizy dotychczasowej polityki wschodniej.

Tadeusz Samborski, członek zarządu woj. dolnośląskiego, zwraca uwagę na dwa cele Światowego Zjazdu i Pielgrzymki Kresowian na Jasną Górę.

– Tym zjazdem Kresowian, tym nabożeństwem, tą konferencją składamy po pierwsze hołd pamięci, jako że zaledwie 8 proc. tych pomordowanych ma jakiekolwiek groby, tablice upamiętniające, krzyże nagrobne; pozostali nie mają. My w ten sposób składamy hołd pamięci tych, którzy tych upamiętnień nie mają. A drugie przesłanie to wielkie ostrzeżenie – że jeśli będzie przyzwolenie na ideologię neobanderyzmu, to może to doprowadzić do zgubnych następstw – mówi Tadeusz Samborski.

Kresowianie i ich potomkowie, a także organizacje patriotyczne od wielu lat upominają się o prawdę nt. ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich w latach 1939-1947.

Wychodząc temu naprzeciw, parlament w ubiegłym roku przyjął uchwałę, w której oddał hołd ofiarom ludobójstwa na polskich obywatelach.

RIRM

drukuj