Krakowscy kapucyni organizują popołudnie literackie poświęcone Czcigodnemu Słudze Bożemu Serafinowi Kaszubie

Kapucyni organizują 18 listopada o godz. 15.30 w swoim klasztorze w Krakowie popołudnie literackie poświęcone ich zakonnemu współbratu, Czcigodnemu Słudze Bożemu Serafinowi Kaszubie. Zakonnik był świadkiem najbardziej dramatycznych dla Polski wydarzeń w XX wieku i świadkiem Chrystusa w tych trudnych czasach. Przeżył m.in. napaść niemiecką i sowiecką w 1939 r., rzeź wołyńską, a także wśród polskich zesłańców w Związku Sowieckim.

Plakat - popołudnie literackie o S. Kaszubie - fot. kapucyni Kraków

18 listopada o godz. 15.30 w klasztorze kapucynów w Krakowie, przy ul. Loretańskiej odbędzie się popołudnie literackie pt. „Serafin Kaszuba, ikona polskich losów w XX wieku”. Podczas tego spotkania czterech autorów zmierzy się z tematem polskich losów w XX wieku, podejmując wątek mieszkańców Lwowa, Kazachstanu, przesiedleń ze Wschodu, ukazując na tym tle sylwetkę o. Serafina Kaszuby.  Będą to: Beata Kost, Anatol Diaczyński, Adam Lizakowski i o. Ryszard Modelski. Bracia kapucyni zapraszają!

Czcigodny Sługa Boży Serafin Kaszuba jest kandydatem na ołtarze. Jak każdy z nich, reprezentuje pewną grupę osób. Można nazwać go ikoną polskich losów w XX-wieku.

Urodził się w 1910 r. we Lwowie pod zaborem austriackim jako Alojzy Kaszuba. Kiedy miał osiem lat, Polska odzyskała niepodległość. Już dwa lata później jego rodzinne miasto broni się przed bolszewicką nawałą.

Alojzy Kaszuba postanowił wstąpić na drogę zakonną, przybierając imię Serafin. Przyjął święcenia kapłańskie w zakonie kapucynów.

1 września 1939 roku przebywał w rodzinnym Lwowie, gdzie przeżył niemieckie oblężenie i wkroczenie Armii Czerwonej.  Później udał się z posługą duszpasterską na Wołyń, gdzie znalazł się w samym centrum dramatu polskiej ludności, masowo mordowanej przez ukraińskich nacjonalistów i podburzone przez nich lokalne chłopstwo. Sam cudem uszedł z życiem z rzezi wołyńskiej. Po wojnie znalazł się już w tzw. pociągu repatriacyjnym, ale postanowił zostać wśród Polaków w Związku Sowieckim, posługując przede wszystkim na Wołyniu, w Kazachstanie i na Syberii.

O. Krzysztof Niewiadomski OFMCap/radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl