fot. PAP/Łukasz Gągulski

Kraków: Uroczystości odpustowe ku czci św. Stanisława, głównego patrona Polski

W Sanktuarium Męczeństwa Świętego Stanisława na krakowskiej Skałce odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski.

„Trzeba bardziej słuchać Boga aniżeli ludzi” – przypomniał na początku Mszy św. w uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, na krakowskiej Skałce ks. abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski zaznaczył, że w dzieje tego świadectwa, pełnego posłuszeństwa Bogu, w sposób szczególny wpisał się wspominany 9 maja święty, główny patron Polski – św. Stanisław.

Będąc posłusznym Bogu nie uląkł się gniewu okrutnego władcy. Dla niego prawo Boże było ważniejsze niż samowola króla. Odpowiedzialność za życie powierzonych sobie owiec znaczyła więcej niż niebezpieczeństwo utraty własnego życia – powiedział ks. abp Marek Jędraszewski.

Jego ofiara – jak przypomniał metropolita krakowski – nie poszła na marne.

– Jego męczeńska śmierć w czasie sprawowania Najświętszej Ofiary na krakowskiej Skałce w 1079 roku stała się – podobnie jak w przypadku męczeńskiej śmierci tylu chrześcijan przed nim – prawdziwym zasiewem nowego życia w Kościele, obudziła sumienia Polaków, zrodziła sprzeciw i bunt przeciw ewidentnemu złu, położyła kres nieprawości Bolesława Śmiałego, zwanego Szczodrym – zwrócił uwagę ks. abp Marek Jędraszewski.

Metropolita krakowski dodał, że zasada bezwzględnego posłuszeństwa Bogu przyświecała także następcy św. Stanisława na biskupiej stolicy w Krakowie – św. Janowi Pawłowi II.

Odpustowej liturgii przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci przewodniczył metropolita warmiński, ks. abp Józef Górzyński. W czasie homilii zwrócił uwagę, że Boga, siebie i świat poznajemy przez miłość.

– Dlatego Pan Jezus w mowie pożegnalnej na Ostatniej Wieczerzy swoje fundamentalne przesłanie poświęcił przykazaniu miłości. Ono stanowi klucz do zrozumienia wszystkiego, co objawił i co uczynił. Więcej, stanowi klucz do udziału w Jego dziele, a jest to dzieło zbawienia świata, zbawienia człowieka – zaznaczył ks. abp Józef Górzyński.

Bóg jest miłością i lekarstwem na wszelkie zło – akcentował metropolita warmiński.

– On przyszedł uzdrowić ludzkość z prawdziwej choroby, która leży u źródeł każdej ziemskiej niedoli i która uśmierca na wieczność – z grzechu. Z tej choroby uzdrowić może tylko Bóg – podkreślił ks. abp Józef Górzyński.

W tym roku ze względu na stan epidemii nie odbyła się tradycyjna procesja z Wawelu na Skałkę. Tradycje procesji sięgają średniowiecza. Pierwsza odbyła się po kanonizacji biskupa Stanisława w 1253 roku.

 

TV Trwam News

drukuj