fot. www.flickr.com/photos/archidiecezjakrakow

Kraków-Łagiewniki: ks. Michał Rapacz ogłoszony błogosławionym. Wydarzenie transmitowały Radio Maryja i Telewizja Trwam

Mamy nowego błogosławionego. W krakowskich Łagiewnikach odbyły się  uroczystości beatyfikacyjne ks. Michała Rapacza. To pierwszy po wojnie męczennik czasów komunizmu w Polsce. Wydarzenie transmitowały Radio Maryja i Telewizja Trwam. 

Był prawdziwym, zwykłym księdzem, oddanym swojej kapłańskiej posłudze. Swoje powołanie realizował z odwagą. Wspierał ubogich, szedł do młodych i chorych. Kochał Ojczyznę, głośno sprzeciwiał się sowieckiemu zniewoleniu. W czasie II wojny światowej wspierał Armię Krajową, pomagał też partyzantom poszukiwanym przez bezpiekę i NKWD. Został zamordowany przez komunistów. Siłą wyciągnęli go z plebanii w parafii w Płokach. Był torturowany i zabity w pobliskim lesie.

– Dzisiejszy dzień jest dla Polski dniem pokrzepienia i nadziei. Papież Franciszek napisał w bulli ogłaszającej nadchodzący Jubileusz: Najbardziej przekonujące świadectwo tej nadziei dają nam męczennicy, którzy niezachwiani w wierze w zmartwychwstałego Chrystusa, byli w stanie wyrzec się życia tu, na ziemi, aby nie zdradzić swego Pana – podkreślał ks. kard. Marcello Semeraro w czasie Mszy św. beatyfikacyjnej.

Prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych wskazywał, że dzisiejsza beatyfikacja jest znakiem pocieszenia od Boga w czasach naznaczonych ranami zadanymi przez przemoc i wojnę toczącą się w wielu częściach świata – nawet niedaleko stąd. Za dar nowego błogosławionego dziękował metropolita krakowski, ks. abp Marek Jędraszewski.

– Na pewno wiedział, kim jest i kim powinien być dla Boga – a przez to, kim jest i kim powinien być dla ludzi. Wiedział, że jest powołany, by być świadkiem Jego prawdy i świętości – zaznaczył ks. abp Marek Jędraszewski.

Specjalny list na dzisiejsze uroczystości skierował prezydent Andrzej Duda.

– Dzisiejsza uroczystość przypomina o cierpieniach licznych polskich duchownych, zakonników i świeckich ludzi Kościoła, prześladowanych w okresie komunizmu. My, Polacy, jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu za kolejnego błogosławionego bohatera z czasów komunizmu. Ufam, że beatyfikacja ks. Michała Rapacza przyczyni się do zabliźnienia ran, które niekiedy nadal dzielą ludzi pamiętających tę mroczną epokę – napisał w liście odczytanym przez ministra Piotra Ćwika prezydent Andrzej Duda.  

Głównym miejscem kultu nowego błogosławionego będzie parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w małopolskich Płokach.

 

TV Trwam News

drukuj