PAP/EPA

Papież Franciszek uczestniczył w szczycie G7

Ojciec Święty Franciszek – jako pierwszy zwierzchnik Kościoła – wziął udział w szczycie państw G7. Wygłosił wykład na temat sztucznej inteligencji i spotkał się z przedstawicielami wielu państw.

We włoskiej Apulii trwa szczyt państw G7. W czwartek przywódcy osiągnęli porozumienie w sprawie wypłaty 50 mld dolarów Ukrainie z tytułu wykorzystania zysków z zamrożonych m.in. w Unii Europejskiej rosyjskich aktywów, co spotkało się z krytyką Władimira Putina.

– Kradzież pozostanie kradzieżą i nie pozostanie to bezkarne – zaznaczył prezydent Rosji, Władimir Putin.

W piątek do rozmów z przywódcami państw G7 dołączył Ojciec Święty Franciszek. Tym samym stał się pierwszym zwierzchnikiem Kościoła, który wziął udział w wydarzeniu. Papieża przywitała premier Włoch, Giorgia Meloni.

Ojciec Święty wygłosił wykład na temat sztucznej inteligencji. Przyznał, że problematyka jest dwojaka.

–  Z jednej strony ekscytuje możliwościami, jakie oferuje, a z drugiej budzi strach przed konsekwencjami, jakie zwiastuje – zwrócił uwagę papież Franciszek.

Ostatecznie to temat pokoju na świecie zdominował spotkanie.

–  W dramacie, jakim jest konflikt zbrojny, pilne jest ponowne przemyślenie, opracowanie i wykorzystanie urządzeń takich jak tzw. śmiercionośna broń autonomiczna w celu zakazania jej użycia, począwszy już od proaktywnych i konkretnych wysiłków na rzecz wprowadzenia coraz bardziej znaczącej kontroli człowieka. Żadna maszyna nie powinna nigdy decydować o tym, czy odebrać życie istoty ludzkiej – wskazał Ojciec Święty.

Papież spotkał się m.in. prezydentami: Francji, Kenii, Brazylii, Turcji i Algierii oraz z premierami Kanady i Indii. Nie zabrakło także rozmów z Joe Bidenem i Wołodymyrem Zełenskim.

„Doceniamy udział Watykanu w szczycie i wysiłki mające na celu zaprowadzenie pokoju, w szczególności w zakresie powrotu ukraińskich dzieci uprowadzonych przez Rosję” – napisał w serwisie Telegram prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

Ojciec Święty Franciszek spotkał się z najważniejszymi światowymi przywódcami w szczególnie trudnym momencie trwającej wojny na Ukrainie. Szczyt G7 zakończy się sobotę i poprzedził szczyt na temat Ukrainy, który w sobotę rozpocznie się w Szwajcarii.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl