fot. diecezja.pl

Ks. dr A. Scąber: Ks. M. Rapacz był proboszczem wszystkich, zależało mu na zbawieniu każdej rodziny

Stosunek ks. Michała Rapacza do ludzi najlepiej oddaje kartoteka parafialna, którą sporządził w zwykłym zeszycie. Umieszczał tam poszczególne rodziny i charakteryzował je. Codziennie przychodził na adorację Najświętszego Sakramentu i modlił się za konkretną rodzinę bez względu na to czy chodzili do Kościoła, czy też unikali parafii. Nie wykluczał nikogo. Był proboszczem wszystkich, zależało mu na zbawieniu każdej rodziny – mówił ks. dr Andrzej Scąber, delegat arcybiskupa krakowskiego ds. kanonizacyjnych, opowiadając w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja o Czcigodnym Słudze Bożym ks. Michale Rapaczu, powojennym męczenniku, który zostanie beatyfikowany w najbliższą sobotę.

W sobotę, 15 czerwca, w Bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Czcigodnego Sługi Bożego ks. Michała Rapacza, zamordowanego przez komunistów w 1946 roku. Ks. dr Andrzej Scąber opowiedział, jakim kapłanem był ten powojenny męczennik.

– Był jednym z wielu kapłanów, którzy w czasie powojennej rzeczywistości polskiej służyli ludowi polskiemu. Nie był specjalnie wyróżniający się. Poszedł tam, gdzie go biskup posłał – mówił delegat arcybiskupa krakowskiego ds. kanonizacyjnych.

Ks. Michał Rapacz posługiwał w Płokach koło Trzebini (woj. małopolskie). Trafił tam dwa razy: w 1931 r. (zaraz po święceniach) i w 1937 roku.

– Przetrwał tam z ludźmi całą II wojnę światową i początki nowej rzeczywistości. Jego stosunek do ludzi najlepiej oddaje prowadzony przez niego status animarum, czyli – mówiąc współczesnym językiem – kartoteka parafialna, którą sporządził w zwykłym zeszycie. Każda kartka była dedykowana poszczególnej rodzinie zamieszkującej na terenie rozległej parafii Płoki (…). Umieszczał tam poszczególne rodziny i charakteryzował je. Codziennie przychodził na adorację Najświętszego Sakramentu, często kończąc ją odprawieniem nabożeństwa Drogi Krzyżowej, leżąc krzyżem i modlił się za konkretną rodzinę bez względu na to czy chodzili do Kościoła, czy też unikali parafii. Byli tam Świadkowie Jehowy, byli tam działacze partyjni, byli ludzie, którzy deklarowali niechęć wobec Kościoła i Ojca Świętego – on nie wykluczał nikogo. Był proboszczem wszystkich, zależało mu na zbawieniu każdej rodziny – podkreślał gość „Aktualności dnia”.

Nowy błogosławiony może być symbolem i przyczynkiem pojednania narodu polskiego, ponieważ Polacy są obecnie podzieleni – podobnie jak miało to miejsce w ostatnich latach życia ks. Michała Rapacza.

– Polska jest dziś bardzo podzielona. Dowodzą tego ostatnie trzy demokratyczne wybory: pierwsze – parlamentarne, drugie – samorządowe i ostatnie – do Parlamentu Europejskiego. Widać gołym okiem, jak jesteśmy podzieleni. Część Polaków w aktualnej rzeczywistości mówi: „Chcemy budować przyszłość Polski na Dekalogu, na Ewangelii, na kulturze, na tradycji, z której wyrastamy od ponad tysiąca lat, na cywilizacji zachodniej. Nas nikt nie musi zapraszać do Europy, bo my jesteśmy w Europie od ponad tysiąca lat – poprzez kulturę łacińską, poprzez prawo rzymskie, poprzez grecką filozofię, a nade wszystko poprzez chrzest Polski, który włączył nasz naród w wielką rodzinę narodów europejskich”. Część mówi: „Nie. Zaczniemy coś nowego. Trzeba o tamtym zapomnieć. Te tysiąc lat? To nie jest ważne. Budujmy nową rzeczywistość” (…). Pan Bóg daje nam tego nowego błogosławionego, abyśmy się na chwilę zatrzymali – zwrócił uwagę duchowny.

Ks. dr Andrzej Scąber zaznaczył, że każdy błogosławiony to także protektor i patron.

– Kościół daje nam tego patrona, abyśmy przez jego wstawiennictwo modlili się o zgodę pomiędzy Polakami, pojednanie narodowe i Polskę, która będzie oparta na Dekalogu i Ewangelii – wskazał delegat arcybiskupa krakowskiego ds. kanonizacyjnych.

Beatyfikacja kapłana zamordowanego w ramach systemowej walki z Kościołem jest szczególnie ważna w czasach, gdy rządzący – podobnie jak komuniści – podejmują próby rugowania katolicyzmu z przestrzeni publicznej, choć bez uciekania się do fizycznej eksterminacji duchowieństwa. Jak podkreślił rozmówca Radia Maryja, nie ma też dnia bez medialnych ataków czy hejtu na księży i biskupów.

Gość „Aktualności dnia” przypomniał, że Kościół jest nierozerwalnie związany z narodem polskim. Wielokrotnie przyczynił się on do zachowania polskiego języka czy kultury.

Całość rozmowy z ks. dr. Andrzejem Scąbrem jest dostępna [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl