Hiszpania: Beatyfikacja 26 kapucynów męczenników

W Barcelonie odbyły się uroczystości beatyfikacyjne 26 kapucynów męczenników za wiarę podczas hiszpańskiej wojny domowej. Mszy św. beatyfikacyjnej w miejscowej katedrze przewodniczył ks. kard. Angelo Amato, a koncelebrowali ks. kard. Lluis Martínez Sistach i przełożony generalny Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów br. Mauro Jöhri.

Dzisiejsza uroczystość zakończyła długi proces beatyfikacyjny, który rozpoczął się w latach 50-tych XX w. Br. Frederic de Berga (1936-1937) i 25 towarzyszy zginęło za wiarę w okresie od czerwca 1936 r. do lutego 1937 r.

W chwili wybuchu wojny domowej br. Frederic de Berga był gwardianem klasztoru w Arenys de Mar (Barcelona). Był weteranem kapucynów męczenników w Katalonii. Br. Frederic pochodził z rodziny wielodzietnej.

Miał dużo zdrowego rozsądku, zdolność do obserwacji, obiektywizm i wyjątkowe wyczucie psychologiczne. Nie tolerował kłamstwa a cenił szczerość. Był radosny, pełen życia i energii – tak wspominają go współbracia z Zakonu.

Wobec tragicznych wydarzeń, 21 lipca 1936 r. postanowił rozwiązać wspólnotę braci w Arenys de Mar. Jednak przed opuszczeniem klasztoru miejscowy żandarm zażądał natychmiastowego oddania budynku. Ten sam żandarm poradził braciom, aby zgolili brody i ukryli się. Już w ukryciu dowiedział się o

śmierci kilku braci, którzy zginęli zamordowani 28 lipca. On sam został złapany w Barcelonie 16 lutego 1937 r. przez milicjantów i zabity. Jego ciało trafiło do wspólnej mogiły.

Nowi błogosławieni poszerzają już i tak długą listę braci kapucynów, którzy zginęli w Hiszpanii podczas prześladowania religijnego w latach 30-tych XX w. Tylko w Katalonii 9 klasztorów kapucyńskich splądrowano i podpalono w dniach 20-24 lipca 1936 r.

o. Marek Raczkiewicz CSsR, Hiszpania/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl