fot. Ewa Sądej / Nasz Dziennik

Lesbijki po rozstaniu walczą o prawo do dziecka z in vitro

Dwie homoseksualistki z Hiszpanii po rozstaniu walczą o prawo do dziecka poczętego z in vitro. O sprawie napisał jeden z portali. Jedna z kobiet oddała komórki jajowe, a druga urodziła dziecko. Teraz, gdy ich związek się rozpadł obie domagają się przed sądem prawa do dziecka.

Wcześniej Sąd w Turynie przyznał prawa rodzicielskie obu kobietom. Dramat tego dziecka potwierdza obawy dotyczące legalizacji tzw. związków homoseksualnych i adopcji przez nie dzieci oraz szerzenia reprodukcji in vitro – mówi ks. prof. Paweł Bortkiewicz, bioetyk.

Warto przy okazji takich sytuacji zastanawiać się nie tylko nad tym jednostkowym epizodem, który jest wstrząsający i niezwykle tragiczny, ale nad zjawiskami kulturowo prawnymi, które leżą u podstaw.  Warto podjąć raz jeszcze rzetelną refleksję, zarówno nad legalizacją związków homoseksualnych, jak i legalizacją reprodukcji In vitro. Niezależnie od intensywności różnych dramatów, jedno i drugie wydarzenie jest niewątpliwie złem, które zagraża godności człowieka, ludzkiej miłości, zagraża w sposób szczególny, bardzo bezpośrednio samemu dziecku – komentuje ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Na dramatyczne skutki wychowania dzieci przez pary homoseksualne wskazał metropolita Turynu. Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że życie takiego dziecka od samego początku naznaczone jest brakiem m.in. naturalnej rodziny oraz właściwych rodziców: ojca i matki, czyli mężczyzny i kobiety.

RIRM

 

drukuj