EWANGELIA

XXXIV Niedziela Zwykła – Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Piłat powiedział do Jezusa: «Czy Ty jesteś Królem żydowskim?». 
Jezus odpowiedział: «Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie?».
Piłat odparł: «Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Coś uczynił?».
Odpowiedział Jezus: «Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd».
Piłat zatem powiedział do Niego: «A więc jesteś królem?».
Odpowiedział Jezus: «Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu».

J 18, 33b-37

***

Patrzałem w nocnych widzeniach: a oto na obłokach nieba przybywa jakby Syn Człowieczy. Podchodzi do Przedwiecznego i wprowadzają Go przed Niego. Powierzono Mu panowanie, chwałę i władzę królewską, a służyły Mu wszystkie narody, ludy i języki. Panowanie Jego jest wiecznym panowaniem, które nie przeminie, a Jego królestwo nie ulegnie zagładzie.

(Dn 7, 13-14)

Królowie ziemscy

Wiele można powiedzieć o ziemskich władcach. W naszej części świata król w dawnych czasach był właścicielem ziemi i swoich poddanych. Odwiedzał swoje włości, wydawał zarządzenia, troszczył się o płacenie podatków przez poddanych i bronił granic swego królestwa. Musiał dbać o równowagę pomiędzy różnymi grupami społecznymi, myśleć o przyszłości swojej dynastii i godnym reprezentowaniu swego urzędu. Dziś królowie w Europie pełnią głównie funkcje ceremonialne, a siła ich politycznego oddziaływania została poważnie ograniczona. Często są bohaterami plotkarskich gazet, programów i portali internetowych. Wielu ludzi traktuje ich jako ciekawostkę turystyczną i relikt z przeszłości. Nie muszą niczego zmieniać, ważne, by ludzie chcieli kupować informacje o nich. Nie muszą mówić prawdy o swoim życiu, bo iluzja bajkowego życia lub wielkiego dramatu zamkniętych w złotej klatce ludzi sprzeda się najlepiej.

Chrystus Król

Jakim królem jest Jezus Chrystus? Nierozumienie Jego natury przyczyniło się u Piłata do zgody na nalegania przywódców żydowskich i wydanie wyroku śmierci na Króla Wszechświata. Jego Królestwo nie jest z tego świata, a On narodził się nie po to, by zbierać podatki i rządzić swymi poddanymi za pomocą ustaw, ale by dać świadectwo prawdzie. I swoich poddanych nie traktuje jako własności, którą może dowolnie kierować według swego kaprysu lub epatować ich skandalami w swojej rodzinie, ale ichwszystkich kocha. W drugim czytaniu usłyszeliśmy wyraźnie:

Jezus Chrystus jest […] Tym, który nas miłuje i który przez swą krew uwolnił nas od naszych grzechów, i uczynił nas królestwem i kapłanami Bogu i Ojcu swojemu.

On nabył nas na własność mocą swojej krwi, stałeś(aś) się obywatelem Jego Królestwa nie przez wojenny podbój czy sprzedaż Twojej ziemi innemu władcy, ale przez Jego nieskończoną miłość. Twój grzech, Twoje przestępstwo nie było dla Niego okazją do tego, byś odczuł(a) Jego władzę i karę, ale by Cię jeszcze bardziej kochać i ofiarować swoje Miłosierdzie.

Chrystus Król nie jest także zazdrosny o swe panowanie i przetrwanie dynastii. On sam czyni Cię królem i kapłanem dla Boga, swojego Ojca. Umiera i zmartwychwstaje, by dać miejsce po prawicy Ojca wszystkim, którzy Mu uwierzyli. Zsyła Ducha Świętego, by każdy chrześcijanin – sam ofiarowując swoje życie Bogu – był przedłużeniem rąk Odkupiciela, by mógł się zwać Jego prawdziwą siostrą i prawdziwym bratem, zrodzonym przez Krew Najświętszą.

Moje życie poddane Chrystusowi

Skoro panowanie Chrystusa odróżnia się od panowania ziemskich władców przez miłość, to przez co odróżnia się moje życie – ponoć chrześcijańskie – od życia innych ludzi?

Mimo tendencji, by być oryginalnym w modzie, ubiorze, publikowanych w internecie zdjęciach, budowanych domach, to jesteśmy mimo wszystko podobni. Podobnie ubrani – według panującej mody. Wszystkie zdjęcia z wakacji i egzotycznych miejsc czy selfie ze znajomymi na jakimś przyjęciu urodzinowym są także podobne do siebie. Nasze domy zbudowane również  podobnie – jest ograniczony zasób projektów, a meble dostępne zwykłym zjadaczom chleba tworzone i sprzedawane są przez kilka, kilkanaście firm. Czym więc możemy odróżniać się od wszystkich?

Tylko i wyłącznie wiarą w Jezusa Chrystusa, Króla ziemi i nieba oraz wzajemną miłością. Chrystus jest władcą innym od pozostałych. Ja także mogę być wyróżniającym się człowiekiem, który prawdziwie kocha. I tak samo jak Chrystus – nie po to, by się wywyższać, ale po to, by służyć i zachęcić innych ludzi do takiej miłości. Wszak panowanie według planu Bożego nie zaczyna się od władania innymi i stwarzania pozorów, ale od uznania prawdy o sobie, panowania nad samym sobą i zmiany swojego życia…

Autor: o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR – Tirocinium Pastoralne Prowincji Warszawskiej Redemptorystów (wewnętrzne studium Zgromadzenia przygotowujące do prowadzenia Rekolekcji Parafialnych i Misji Ludowych) – Lublin

Źródło: slowo.redemptor.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl