Kościół św. Mikołaja w Lesznie bazyliką

Kościół parafialny w Lesznie w archidiecezji poznańskiej otrzymał tytuł i godność bazyliki mniejszej. Dekret w tej sprawie podpisany przez ks. kard. Antonio Cañizaresa Llovera z Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dotarł do ks. abp. Stanisława Gądeckiego.

Metropolita poznański prosił o nadanie tej godności ze względu na znaczenie, jakie dla lokalnej społeczności ma główny kościół Leszna. W watykańskim dokumencie datowanym na 22 lutego 2013 roku czytamy, że Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na mocy szczególnych pełnomocnictw udzielonych przez papieża Benedykta XVI, podniosła do tytułu i godności bazyliki mniejszej kościół parafialny w Lesznie, poświęcony Bogu ku czci św. Mikołaja Biskupa, nadając mu bardzo chętnie wszystkie przysługujące prawa i przywileje liturgiczne.

Tytuł bazyliki mniejszej jest znakiem łączności ze Stolicą Apostolską, która nadaje go kościołom o dużym znaczeniu w życiu religijnym dla wspólnoty chrześcijańskiej. Pierwsze wzmianki o kościele św. Mikołaja w Lesznie pochodzą z XIV w. Obecna świątynia została zbudowana na przełomie XVII i XVIII wieku.

Watykański dekret zostanie uroczyście odczytany w nowej bazylice podczas uroczystości z udziałem ks. abp. Stanisława Gądeckiego w niedzielę 26 maja. Leszczyńska bazylika będzie czwartym kościołem archidiecezji poznańskiej noszącym ten tytuł, obok poznańskiej katedry i fary oraz Sanktuarium na Świętej Górze.

Tytuł bazyliki mniejszej nakłada na duszpasterzy liczne obowiązki liturgiczno-pastoralne. W bazylice mniejszej winna się dokonywać formacja liturgiczna wiernych poprzez zakładanie grup animacji liturgicznej, organizowanie specjalistycznych kursów, cykli spotkań i podobnych inicjatyw. Powinno się przykładać szczególną wagę do studium i rozpowszechnienia dokumentów Ojca św. i Stolicy Apostolskiej, zwłaszcza tych dotyczących świętej liturgii. Duszpasterze powinni też zadbać, by wierni umieli śpiewać w języku łacińskim Credo i Ojcze nasz, według śpiewu gregoriańskiego, „zgodnie z rzymską liturgią”.

Aby uwidocznić więź, jaka łączy Bazylikę Mniejszą z rzymską Katedrą św. Piotra, każdego roku należy celebrować ze szczególną troską święto Katedry św. Piotra (22 lutego), uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca), rocznicę wyboru i inaugurację pontyfikatu Ojca św.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl