Kościół prawosławny o prześladowaniu chrześcijan

Patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I, duchowy przywódca Kościoła prawosławnego, przemawiając w niedzielę w Niszu na południu Serbii mówił o ciężkiej sytuacji i prześladowaniach chrześcijan na Bliskim Wschodzie.

W przemówieniu z okazji rocznicy ogłoszonego 1700 lat temu edyktu mediolańskiego – dokumentu proklamującego wolność religijną, wydanego dla obrony chrześcijan w imperium rzymskim – patriarcha powiedział, że „w naszych czasach” chrześcijanie są prześladowani „jak w przeszłości”.

„Chrześcijanie darzą miłością cały świat, ale są przez wszystkich prześladowani (…). W naszych dniach są prześladowani w Syrii, w Egipcie, na Bliskim Wschodzie i to tylko dlatego, że słuchają słowa Bożego” – mówił Bartłomiej I.

Celebrował Mszę św. w obecności patriarchów Kościołów prawosławnych Serbii, Rosji, Albanii i Cypru. Położony 250 km na południe od Belgradu Nisz jest miastem, w którym w 272 roku urodził się Konstantyn Wielki, władca wschodniej części cesarstwa rzymskiego.

Wraz z władcą zachodniej części cesarstwa, Licyniuszem, podpisali w 313 roku edykt mediolański ustanawiający wolność wyznania w imperium.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl