fot. PAP/EPA

Kościół budowlą z żywych kamieni ludzkich serc

Kościół jest budowlą z żywych kamieni ludzkich serc – mówił w czasie rozważań przed modlitwą Anioł Pański Ojciec Święty Franciszek. Jego Świątobliwość zwracał uwagę, że struktury Kościoła muszą być podporządkowane wyznawaniu wiary w miłosierdziu.

Papież nawiązał także do 25 rocznicy upadku Muru Berlińskiego. W tym kontekście podkreślał wiodącą rolę Jana Pawła II.

Kościół jest powołany, aby być w świecie wspólnotą, która zakorzeniona w Chrystusie przez chrzest, wyznaje z pokorą i odwagą wiarę w Niego, świadcząc ją w miłosierdziu – wskazywał w czasie rozważań przed modlitwą Anioł Pański Ojciec Święty.

– Temu zasadniczemu celowi powinny być podporządkowane także elementy instytucjonalne, struktury i organizmy duszpasterskie; temu zasadniczemu celowi: świadczeniu wiary w miłosierdziu. Miłosierdzie jest właśnie wyrazem wiary, a także wiara jest wyjaśnieniem i podstawą miłosierdzia – mówił Papież.

Jego Świątobliwość nawiązując do obchodzonego dziś święta: rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej – „Matki wszystkich kościołów” – mówił także o powiązaniu świątyni budowanej z kamieni oraz budowanej z „żywych kamieni ludzkich serc”.

– Duchowa budowla, Kościół – wspólnota ludzi uświęconych krwią Chrystusa i Duchem Zmartwychwstałego Pana wymaga od każdego z nas, byśmy żyli zgodnie z darem wiary i podejmowali pielgrzymkę chrześcijańskiego świadectwa. Jak wszyscy wiemy zgodność w życiu między wiarą a świadectwem nie jest łatwa. Ale musimy iść dalej i urzeczywistniać w naszym życiu tę codzienną konsekwencję – zaznaczył Ojciec Święty.

Papież zwracał uwagę, że dzisiejsze święto zachęca nas do refleksji na temat komunii wszystkich Kościołów.

– Zachęca nas do zaangażowania się, aby ludzkość mogła przezwyciężyć granice nienawiści i obojętności, budować mosty porozumienia i dialogu, by uczynić z całego świata rodzinę narodów pojednanych między sobą, braterskich i solidarnych. Sam Kościół jest znakiem i zapowiedzią tej nowej ludzkości, kiedy żyje i upowszechnia swym świadectwem Ewangelię, orędzie nadziei i pojednania dla wszystkich ludzi – podkreślał Papież.

Po modlitwie Anioł Pański Ojciec Święty nawiązał do 25 rocznicy upadku Muru Berlińskiego. W tym kontekście podkreślał wiodącą rolę Jana Pawła II.

Szczególną rolę odegrał święty papież Jan Paweł II. Módlmy się, aby za Bożą pomocą i przy współpracy wszystkich ludzi dobrej woli coraz bardziej upowszechniała się kultura spotkania, zdolna do obalenia wszystkich murów, które nadal dzielą świat i aby nigdy więcej niewinni ludzie nie byli prześladowani i zabijani z powodu swoich przekonań oraz wyznawanej religii. Tam, gdzie jest mur, tam jest też i zamknięcie serca. Potrzebne są mosty, a nie mury!wskazał Jego Świętobliwość.

TV Trwam News/RIRM

drukuj