Watykan: Papież Franciszek zachęcił wiernych do zadziwienia i otwarcia się na innych

W święto Świętej Rodziny papież Franciszek zachęca nas do zadziwienia i otwarcia się na innych. Tylko taka postawa uleczy rodzinne rany. Dzisiejsze święto jest dniem modlitw o świętość małżeństw i rodzin oraz dniem odnowienia przyrzeczeń małżeńskich.

W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański Ojciec Święty Franciszek mówił o  postawach niezbędnych do uzdrowienia relacji międzyludzkich i ran w środowisku rodzinnym. Papież zwrócił uwagę na dwa elementy – zadziwienia i otwarcia się na innych. W ten sposób papież Franciszek nawiązał do dzisiejszej Ewangelii, w której po trzech dniach poszukiwań i lęku Maryja wraz z Józefem odnajdują Jezusa w świątyni.

– Kiedy pojawiają się problemy w rodzinie, traktujemy jako pewnik, że mamy rację i zamykamy drzwi innym. Tymczasem trzeba pomyśleć: „Co ta osoba ma dobrego?” i zadziwić się tym dobrem. A to wspomaga jedność w rodzinie. Jeśli macie problemy w rodzinie, pomyślcie o dobrych rzeczach, jakie posiada członek rodziny, z którym macie problemy i podziwiaj to dobro. To pomoże uleczyć rany rodzinie – wskazał Papież.

Ojciec Święty odniósł się także do niepokoju, jakiego doświadczyli Maryja i Józef, kiedy nie mogli znaleźć Jezusa. Tego niepokoju powinniśmy doświadczać także my, gdy jesteśmy z dala od Jezusa.

– Powinniśmy doświadczać niepokoju, gdy przez ponad trzy dni zapominamy o Jezusie, nie modląc się, nie czytając Ewangelii, nie odczuwając potrzeby Jego obecności i Jego pocieszającej przyjaźni. Maryja i Józef szukali i znaleźli Go w świątyni, gdy nauczał. My także, przede wszystkim w domu Bożym, możemy spotkać Boskiego Nauczyciela i przyjąć Jego orędzie zbawienia – podkreślił Ojciec Święty Franciszek.

Niedziela Świętej Rodziny jest dniem modlitw o świętość małżeństw i rodzin oraz dniem odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Do głębszego przeżywania tego wyjątkowego dnia zachęca w specjalnym liście przewodniczący Rady do spraw Rodziny Konferencji Episkopatu Polski ks. bp Wiesław Śmigiel.

– Dla małżeństw sakramentalnych niech to będzie odnowienie i umocnienie, a dla „oddalonych” niech będzie to okazja do modlitwy, refleksji i jeszcze większej tęsknoty za Bogiem, która towarzyszy każdemu człowiekowi wiary. Zachęcamy, aby we wszystkich parafiach w Polsce ta niedziela była okazją do spotkania małżeństw i rodzin ze Świętą Rodziną z Nazaretu – napisał w liście ks. bp Wiesław Śmigiel.

TV Trwam News/RIRM

drukuj